AMARANTHE пред камерите на Фрактура в неделя
В неделя след полунощ водещият на “Фрактура” – Васко Катинчаров ще ни срещне с AMARANTHE, STRATOVARIUS и FLESHGOD APOCALYPSE. Отново няколко видео премиери, както и разнообразните рубрики на най-старото телевизионно предаване за рок и метъл у нас.
На 22 септември (Diema, 24:00 ч.) в аудио-визуалната “Фрактура” ще бъде направена премиера на новите клипове на KILLSWITCH ENGAGE, TARJA TURUNEN, PHIL CAMPBELL и AS I LAY DYING.
Пред камерите на Васко Катинчаров ще застанат AMARANTHE и ще си припомним какви истории разказaха STRATOVARIUS за българските фенове. Ще бъде излъчен концерт на FLESHGOD APOCALYPSE и репортаж от чилийския фестивал “Santiago Gets Louder”.

Васко Катинчаров и Amaranthe
Зрителите ще научат последните музикални новини от седмицата, в рубриката “Караоке” ще пеят заедно c MANOWAR, SINSAENUM ще правят кавър на MELVINS, класическата песен ще бъде нa LYNYRD SKYNYRD, в “Exotic“ ще бъдат представени SURVIVE. Клипове, концертни и акустични изпълнения на DEMONS & WIZARDS, JINJER, THE DARK ELEMENT, UNDEROATH и KHANЪ също ще намерят място в настоящото издание на шоуто.
Предаването Фрактура се излъчва по телевизия Diema в неделя от 24:00 ч. с пълно повторение всеки петък от 00:30 ч.
Елате в Telegram канала на The Other Side чрез следния линк t.me/theothersidezine и/или се абонирайте за нашия бюлетин!
“Четири балади за пиано от Димитър Христов” в изпълнение на Ганка Неделчева в “Картини от една изложба”
Предаването за концептуални албуми „Картини от една изложба” с водещ Сергей Шишов представя “Четири балади за пиано от Димитър Христов” в изпълнение на Ганка Неделчева. Събота, 22:00 ч., програма „Хоризонт” на Българското национално радио.
Професор Ганка Неделчева е реномиран пианист с впечатляваща активност като солист и камерен изпълнител в най-широк стилистичен диапазон – от времето на Барока до съвременния ХХІ век. Близо 20 години тя посвещава като изпълнител на творчеството на изтъкнатия български композитор Димитър Христов (1933-2017), теоретик и педагог с международен авторитет, Генерален секретар на Съвета за музика при ЮНЕСКО.
Ето какво ни разказва професор Неделчева за албума “Четири балади за пиано от Димитър Христов”:
„Димитър Христов обичаше мащабните идеи, които експонират в широк план творческите му експерименти и художествени търсения. Синопсисът на цялото му творчество, в т.ч. и клавирното, показва как реално се случваше това.
През 50-те години на ХХ век той започва да пише сонати за пиано. Не е имал идея за техния брой. Оказва се, че жанрът го вълнува в продължение на цели 50 години, интерес, разпростиращ се по време преди и след смяната на века… Христов завършва цикъла от 32 сонати за пиано през 2011 г., но изведнъж ни сюрпризира с ноктюрни. Изненадата беше във всички посоки – за публика, за изпълнители, за неговите колеги – композиторите. Беше слушал ноктюрните на Шопен в изпълнение на Анджей Вазовски, американски пианист, и това се оказа вдъхновение за неговите 12 ноктюрни. Христов сам ги определя като реверсия на Шопеновите образци (21:12). Аз ги изпълних през 2013 на прегледа Нова българска музика. Те имаха голям успех – 17 пъти бяха изсвирени в България и Китай. През 2015 (виждате – много скоро, след 2 години) последва още една изненада – творческият ритуал е отново в олтара на Шопен – с 4 балади за пиано и пак като реверанс към неговите 4 клавирни балади.

“Четири балади за пиано от Димитър Христов” в изпълнение на Ганка Неделчева
Разказвам тези детайли, защото те имат отношение към появата на албума с балади. Димитър Христов възкресява опита на Шопен като идея и жанр, но средствата и светоусещането на модерния творец го отвеждат на светлинни години от вдъхновението с име Шопен. Мащаб и внушение, реализирани с дисонантния експресивен музикален език на модерното време, отвеждат към неподозирани дълбочини на музикалното преживяване, което в повечето случаи е силно поляризирано – бурно и яростно, нежно, шеговито и драматично…
Всъщност целият творчески път на Димитър Христов е илюстрация за нестандартно, иновативно и провокативно българско присъствие в модерното музикално време на ХХ и ХХІ век. Разполагаше с внушителни средства за това – богата ерудиция, висок професионализъм, постоянен информационен обмен за концертния живот по света и издателски проекти в най-големите центрове за това. Имаше мисия не само на творец, а и на просветител. Всяка от неговите творби – за пиано, за глас, за оркестър, както и всяка негова книга беше част от добре обмислена концепция – за изкуството, за неговото възприемане и въздействие върху читателя или слушателя. Нужно е това уточнение, защото и появата на четирите балади за пиано като творби и диска с тях – също са концептуално ситуирани.
В албума “Четири балади за пиано от Димитър Христов” ще откриете романтиката на модерния човек, който е разтърсван от вулканични състояния, породени от настоящото време и неговата реалност.
Тъй като това е последният опус на Димитър Христов, той носи белезите на житейска равносметка, може да се интерпретира като една реминисценция към етапите в живота на всеки homo sapiens, която не е лишена от механизмите на своеобразна автооценка на неговите четири житейски сезона. Сугестиите и обобщенията са многопосочни, многовариантни, определени и силно индивидуални.
В работата ми над баладите композиторът често ме насочваше: „Мислете баладите като 4-частна симфония”, а това вече неслучайно означава и драматизъм, и противопоставяне, и шега, и борба, и оптимизъм, и крушение… Виждате един нов превод в състоянията на ХІХ век с друга лексика“ – завършва професор Ганка Неделчева.
Албума “Четири балади за пиано от Димитър Христов” ще чуем в предаването “Картини от една изложба” на програма „Хоризонт“ на БНР в навечерието на Деня на независимостта, в събота, 21 септември, след новините от 22:00 ч.
Елате в Telegram канала на The Other Side чрез следния линк t.me/theothersidezine и/или се абонирайте за нашия бюлетин!
INFLICT представиха видео към песента „Decayed Memories“
Българската група INFLICT показа официален видео клип към песента „Decayed Memories“. Парчето е записвано от Васко Райков и Петър Братанов. Видеото е изработено от NFC Studios с режисьор Симеон Самарджиев. Всички кадри са заснети в Свищов и околностите.
Елате в Telegram канала на The Other Side чрез следния линк t.me/theothersidezine и/или се абонирайте за нашия бюлетин!
KHANЪ с три концерта през октомври
Софийската Folkcore група KHANЪ ще представи своето ново ЕР на живо с три концерта из страната.

Датите ще бъдат както следва:
11.10 – София – клуб Live & Loud + SCARS OF A STORY (Румъния)
18.10 – Бургас – Бар Без Име Бургас + Ф.О.Н.
19.10 – Пловдив – Пост-културна сцена + Ф.О.Н.
И на трите събития групата ще представи новото си издание „Отвори Очи“ както и песни от по-ранните издания на бандата.
Елате в Telegram канала на The Other Side чрез следния линк t.me/theothersidezine и/или се абонирайте за нашия бюлетин!
























