20 години след фестивала The Other Side в Приморско
Преди 20 години, на 14 август 1999 г., под името The Other Side се проведе фестивалът в Приморско, който даде името на нашата скромна медия. Идеята бе да издаваме фестивален бюлетин на събитието край морето.

Плакат на фестивала The Other Side в Приморско
Фестивалът събра групи от България и чужбина и по свой начин изигра ролята си в бългърския ъндърграунд. Обръщам се към всички, които имат някакви снимки от тогава (като тази долу), да ми ги изпратят на e-mail: theotherside@theotherside.eu – за да ги запазим за историята!

Hyperborea откриха фестивала The Other Side в Приморско
За добро или не, изданието от 99-та бе единственото (има репортаж за него в нюзлетъра). В този брой се съдържат репортажи на други култови събития, като АнтиСПИН Феста в Благоевград и Storms In Dreamssilence, провели се през декември същата година. Може би това е едно от първите интервюта на ENTHRALLMENT… И така, януари 2000 г., моя милост откопира на ксерокса малко повечко от 100 такива книжлета, които се разпродадоха на цена от 1 лев. Ще забележите, че доста често фигурира името FORLORN magazine, някъде в периода 1998 – 2002 г. използвахме това име, даже през 2000 г. се появи англоезичен уебзин с него, който бе активен в продължение на две години. За съжаление, голяма част от материалите в него са загубени… Но през 2017 г. Forlorn бе възстановен като англоезичен блог, който придобива своя онлайн живот.

Обръщайки се назад, виждам времена, когато нямаше блогове, сайтове правеха малцина, информацията се разпространяваше с флаери и плакатчета „от принтера“, сложени на стратегическо място на Попа, Кравай или Борисова градина… Тогава аз се подписвам като Гого, псевдонимът Mrazek дойде по-късно. В ревю секцията на броя ще видите и няколко текста на Rock Thrashler, който сътрудничи и до ден днешен и един от ударните ни автори.
Искам да благодаря на всички читатели през годините, както и на всички настоящи и вече ненастоящи сътрудници, редактори, фотографи, главни редактори и просто фенове, отделяли от времето си, за да помагат. Наздраве и поклон! Този сканиран вариант е за всички, като един прекрасен спомен…
И накрая, имаме новина! През 2020 г. ще отпразнуваме 20-годишнината на The Other Side, разговарям с някои български групи, които да се включат в юбилейния концерт, къде и кога, ще стане ясно скоро.
Mrazek, жаден редактор
Изтегли с по-добра резолюция:
Елате в Telegram канала на The Other Side чрез следния линк t.me/theothersidezine и/или се абонирайте за нашия бюлетин!
SUFFER H се завръщат с ремастерирани издания на два албума
След повече от 10 години липса на активност българската Crossover/Metal банда SUFFER H реши да напомни за себе си. Поводът е 15 години от официалното издаване на последния им студиен албум “Code 187” (2004). Освен него, бандата е ремастерирала напълно и ”Urban Filth“ (2000), като и двете издания вече са налични онлайн. Албумите могат да бъдат чути в официалните профили на SUFFER H в Spotify, YouTube, Apple Music, Bandcamp, SoundCloud и другите стрийминг платформи.

„В последните години стрийминг платформите се превърнаха в основен канал за слушане на музика. Периодично ни пишеха хора, които ни питат кога ще качим там и албумите на SUFFER H. В началото на тази година решихме, че времето за това вече е дошло. Спряхме се само на последните ни два албума ”Urban Filth“ (2000) и ”Code 187“ (2004), защото те най-добре отразяват същността на групата. Дадохме песните на продуцента и музиканта Константин Генчев (PhyX) от студио MIG7, който е познат в метъл ъндърграунда и като барабанист на OPHAN. Той вложи много време и старание да ги ремастерира наново по най-добрия начин, но без да променя оригиналното им звучене. Благодарим му за добре свършената работа, както и на феновете на групата, които ни провокираха да направим тези версии. Двата албума няма да бъдат преиздавани на физически носители, но всеки който пожелае може да ги чуе свободно в Spotify, YouTube, iTunes, Bandcamp, SoundCloud и другите онлайн платформи за слушане на музика“, коментират самите SUFFER H.
SUFFER H бяха една от най-активните български ъндърграунд метъл банди в близкото минало. Столичната шайка стартира през 1995 г. като в кариерата си има издадени пет студийни албума. В основата ѝ са вокалистът Васко Катинчаров (водещ на рок предаването ”Фрактура” по телевизия Diema), китаристът Цветан Пейчев (DEITY) и барабанистът Николай Вълчев (ABRAZURA). За известен период в бандата свирят Петър Съмналиев (GRAVITY CO.), Илиян Шиклов (DOWNSLOT) и Виктор Александров (Alexandra Zerner). През годините SUFFER H са били специални гости на концертите на имена като MEGADETH, SOULFLY, SUICIDAL TENDENCIES, DESTRUCTION, PUNGENT STENCH и други. Без никога да обявява официално разпадането си, групата е неактивна от лятото на 2007 г.
На 12 август в „От другата страна“ по Радио Варна
В понеделник вечер в предаването „От другата страна“ с водещ Мартин Николов ще чуем интервю с Peter „Peavy“ Wagner (RAGE). Ще разберем подробности за фестивалите Varna Rock 2019 и Extreme Summer Fest 2019, както и за новите издания на DREAMSKILLER и AIRBAG.
Специално интервю с Peter „Peavy“ Wagner (RAGE). Varna Rock 2019 (16–18 август) – разговор в студиото с организаторите Симона Джендова и Крум Мануилов (Rock & Events). Гроздан Цолов и Михаил Сотиров (East Coast Noise Crew) с информация за Extreme Summer Fest 2019 (16-17 август, Варна). Представяне на „The Mind Trip of a Lunatic“, новия албум на DREAMSKILLER – интервю с Тихомир Стойчев и Борислав Стоянов. Петко Славов за „Brothers“, новия сингъл на AIRBAG.

Слушатели на „От другата страна“ ще имат възможността да спечелят 5 покани за фестивала „Varna Rock 2019“, предоставени от организаторите „Rock & Events“.
В предаването ще звучи музика на: INNERGLOW, W.A.S.P., AVANTASIA, LIFE OF AGONY, SLIPKNOT, KOЯN, ALTER BRIDGE, BORKNAGAR, SCAPEGOAT, JOHN STEEL, REDOUND, ANOTHER DAY, F.A.C.E. и др.
„От другата страна“ се излъчва всеки понеделник от 21:00 до 24:00 ч. и може да бъде слушано на следните честоти: Варна 103,4 MHz; Добрич – 88,7 MHz; Бургас – 88,5 MHz; Провадия – 88,9 MHz; за Черноморието – 98,2 MHz, а на средни вълни 774 KHz или по Интернет на адрес: www.radiovarna.com и www.predavatel.com. Официален сайт – www.otdrugatastrana.info.
Повторение на предаването можете да слушате в четвъртък сутринта от 0:00 до 3:00 ч. по радио Варна.
Елате в Telegram канала на The Other Side чрез следния линк t.me/theothersidezine и/или се абонирайте за нашия бюлетин!
DOGS FOR BREAKFAST с втори албум
Около четири години след излизането на дебютния им сплит албум “Dogs For Breakfast / Bologna Violenta”, италианските Noise подпалвачи DOGS FOR BREAKFAST се завръщат със “Suiru”, осем дрънкащи движения, тласкащи групата в посоката на животинското им развитие.
Буквално тези дни бандата съобщи подробности за втория си албум „Suiru“, както представи и обложката му.

Dogs For Breakfast – Suiru
„Suiru“ съдържа песните:
01. Suiru
02. Dreaming of Hell, Leaving Reality
03. Ravening Wolf
04. Running in Vain
05. Corde
06. Last Sunny Days
07. The Blade of the Lord
08. At the Gallows
Албумът представлява още една опорна точка в звученето на групата, по-нататъшно отклонение от Hardcore/Metal песните на техните ранни издания. В “Suiru” групата дълбае по-дълбоко и по-мрачно от всякога. Този порочен дългосвирещ е може би най-важното изявление на групата относно насилието и отчаянието, превъплътени в звук.
“Suiru” ще излезе на 4 октомври 2019 г. чрез Overdrive Records, Wooaaargh, Mothership Records, Shove Records и U’A!

Dogs For Breakfast
Елате в Telegram канала на The Other Side чрез следния линк t.me/theothersidezine и/или се абонирайте за нашия бюлетин!
Суперпроектът HAIL! в София на 20 октомври
„Върнахме се!“ – заявява James LoMenzo, докато представя официално най-новия състав на супер групата HAIL! – „Винаги се стремим да създаваме уникално преживяване за всички наши фенове по целия свят и най-новият състав на HAIL за това турне включва Chris Adler, Steve „Zetro“ Souza, Phil Demmel и мен, James LoMenzo.“
Phil Demmel, който свири с HAIL! през 2010 г., казва: „Толкова съм надъхан да свиря с братята си Zet, Chris и James в HAIL! и да представим нашата запазена марка метъл безумие пред лудите глави в чужбина. Дръжте се, маниаци, ще бъде убийствено!!!“
„Въпреки че през последните няколко години бяхме утихнали, никога не сме си ходили, нито някога ще си отидем. Чакахме подходящото време да отприщим атаката си и сега настъпи това време“ – казват HAIL! – „За нас е традиция да носим най-доброто от метъла до далечни места и с удоволствие обявяваме първата част от предстоящото ни турне.“

„Много се вълнувам, че ще посетим някои места, на които никога не съм свирил, за да куфеем с толкова лоялни метъл фенове. За мен е чест да бъда заобиколен от музиканти като Phil Demmel, Chris Adler и James LoMenzo. HAIL!!! До всички, които ще дойдат на тази метъл касапница: Затегнете предпазните колани! Животът ви никога няма да бъде същият“ – възкликва Zetro.
Chris Adler се съгласява: „С нетърпение очаквам да се срещна с феновете и да посетим толкова много места встрани от утъпканата пътека и се вълнувам, че ще го направя с трима от най-готините и земни момчета, които съм срещал в кариерата си. HAIL!„
„Правим това повече от десет години и сме свирили в почти 30 държави. Призивът на HAIL! е вечен и универсален, защото е чист и истински. Причината за съществуването ни е проста – за нас е удоволствие да свирим любимите си песни за феновете, които обичат да ги слушат!“
Chris Adler: ex-LAMB OF GOD, ex-MEGADETH, BURN THE PRIEST, ex-BLOTTED SCIENCE, ex-CORROSION OF CONFORMITY (live), ex-NITRO, ex-CALIBRA, ex-CRY HAVOC, TESTAMENT (guest/session) и др.
James LoMenzo: ex-MEGADETH, ex-PRIDE & GLORY, SWEET & LYNCH, X DRIVE, ex-BLACK LABEL SOCIETY, ex-KILLING MACHINE, ex-OZZY OSBOURNE, ex-ZAKK WYLDE, ex-DAVID LEE ROTH, ex-DIO DISCIPLES, ex-SLASH’S SNAKEPIT, ex-WHITE LION, TIM RIPPER OWENS (guest/session) и др.
Phil Demmel: VIO-LENCE, ex-MACHINE HEAD, ex-TORQUE, ex-SLAYER (live), ex-METAL WARRIOR, ex-TECHNOCRACY и др.
Steve „Zetro“ Souza: EXODUS, DUBLIN DEATH PATROL, ex-HATRIOT,AC/DZ, ex-TESTAMENT (live), ex-LEGACY, ex-METAL WARRIOR, FORBIDDEN (guest/session), KORPIKLAANI (guest/session), и др.
Датата на концерта е 20 октомври, мястото е клуб Live & Loud (София, ул. Позитано 8). Билети на предварителна продажба можете да закупите от eTicketsMall. Първите 20 броя билети са на промоционална цена от 34 лева, а след това ще са по 43 лева. Капацитетът на клуба е ограничен до 220 човека, така че препоръчваме своевременно закупуване на билети. В деня на събитието (ако има останали билети) ще се продават само на входа на клуба на цена, която ще бъде обявена допълнително.
Елате в Telegram канала на The Other Side чрез следния линк t.me/theothersidezine и/или се абонирайте за нашия бюлетин!





































