Предаването за концептуални албуми „Картини от една изложба” с водещ Сергей Шишов представя “I Dreamed of Electric Sheep” от PREMIATA FORNERIA MARCONI. Събота, 21:00 ч., програма „Хоризонт” на Българското национално радио.
Холдън: „Опишете с няколко думи само хубавите неща, които идват в ума ви за… вашата майка.“
Леон: „Майка ми?“
Холдън: „Да.“
Леон: „Нека ви разкажа за моята майка…“
Този диалог от филма “Blade Runner” на режисьора Sir Ridley Scott от 1982 г. с участието на Harrison Ford, Daryl Hannah, Edward James Olmos, Rutger Hauer и др., става отправна точка за музикантите от италианската прогресив рок група PREMIATA FORNERIA MARCONI (PFM) при подготовката на най-новия им студиен албум.
Умело съчетала класика, прогресив рок, авангард и джаз, PFM е основана през 1970 г. и е наречена на пекарна в община Chiari от провинция Brescia. Оттогава представят впечатляваща музика, постигайки успех първо в Италия, а след това и в чужбина с поредица албуми, някои от които издадени във версии на английски чрез фирмата Manticore на знаменитите EMERSON, LAKE & PALMER.

Premiata Forneria Marconi – I Dreamed of Electric Sheep
„Създаването на албума “I Dreamed of Electric Sheep”, или „Сънувах електрическа овца“, беше силно повлияно от ситуацията на изолация, в която всички попаднахме – казва Franz Di Cioccio (певец и барабанист). – Бяхме принудени да работим при много странни обстоятелства, често прекъсвайки дейността си в студиото заради Covid пандемията. Целият процес отне една година, прекарана предимно в работа у дома, споделяне на идеи и срещи в домашното студио на Patrick Djivas (бас китара и клавишни инструменти), преди групата да успее да запише албума в White Studios в Милано, Италия. И двамата имаме голяма страст към филмите с научна фантастика и сме гледали много от тях заедно, като особено влияние ни оказа “Blade Runner”, създаден въз основа на романа от Филип К. Дик „Do Androids Dream of Electric Sheep“, или „Сънуват ли андроидите електрически овце?“ от 1968 г.
Светът се променя, компютрите превземат живота ни. Covid ускори този процес – продължава Franz Di Cioccio. – Хората останаха вкъщи и работеха от дистанция, а децата имаха виртуални уроци и не ходеха на училище, по този начин всеки бързо се превърна в андроид. Всеки се затвори в себе си и не можеше да взаимодейства с другите. Водещ принцип стана избягването на социални контакти. Това ни напомни за една от основните сцени на „Blade Runner“, когато питат андроид за майка му. Тъй като е машина, той не може да има такъв спомен или личен опит за семейството си и откъде идва. Оттук тръгнахме при разработката на концепцията за този албум. Вярваме в силата на хората да използват въображението си. В това според нас е разликата между хората и андроидите. Способността да мечтаеш влияе върху живота, творчеството и мислите ти”.
Основната сюжетна линия в албума е за изолацията ни един от друг и за технологиите, които все повече ни изтласкват от преките контакти. Така се оказваме неволно дистанцирани един от друг с комуникация, разчитаща на техническите устройства.
В записите участват като гост музиканти други две легенди – Ian Anderson от JETHRO TULL и Steve Hackett, бившият китарист на GENESIS.
Албума “I Dreamed of Electric Sheep”, или „Сънувах електрическа овца“, издаден в комплект от 2 диска с версии на английски и италиански („Ho Sognato Pecore Elettriche“), ще чуем в предаването “Картини от една изложба” на програма “Хоризонт” на БНР в събота, 25 февруари, след новините от 21:00 ч.
Елате в Telegram канала на The Other Side чрез следния линк t.me/theothersidezine и/или се абонирайте за нашия бюлетин!