Може да кажем, че когато на 12 януари 2019 г. се проведе първото издание на Dark Sun And Winter Cold festival публиката реагира с леко недоверие и макар в хода на вечерта да се събраха стотина души, феновете на MALTWORM, CHARDA, HYPERBOREA, HISTORIAN и FRAGMENTS OF EXISTENCE можеха да ги наблюдават в сравнително свободна обстановка. Година, без един ден, по-късно минифестивалът предизвиква сериозен интерес. Дали заради гостите от Сърбия, заради цялостния подбор на групите или заради порасналото доверие в организаторите от Perfect Storm Events, клуб Live & Loud достига постепенно своя капацитет, вследствие на посетителите, готови да чуят такава точно комбинация от метални трели.
Както и миналата година, събитието се открива от MALTWORM. 25-минутното закъснение от 2019 г. тази година е сведено до 5-минутно и една от най-новите ни супергрупи „дърпа предпазната халка”. Честите концертни изяви, както и активният музикален живот на бандата представляват едно избистряне на концепцията им, все още необличана в думи и нестъпкана в клишета…

altworm
Thrash/Speed виелицата им, както и волната алкохолоупотреба, подкрепена и от философка концепция, е много подходяща за Running Free Fest, например, и отваря сетивата ни веселяшки и подобаващо, макар грууви изявленията между песните да не достигат качеството на музиката им!
– Ние сме MALTWORM и свирим Death Metal! – Продължава да упорства Hairy Worm (v.), въпреки че високите трашърски харшове изместват все повече дълбоките death ревове в репертоара му. Точно в този момент групата забива „Crippled & Abandoned”, което, ако не е Death Metal аранжиментът, си е едно класическо Heavy Metal парче.
За една година MALTWORM са започнали да седят много по-добре на сцена с ефектно и кадърно сврене. Новият им басист все още е в наваксваща позиция с репертоара, но като цяло групата е очертала своите характеристики. Освен, че всяка от песните им е станала по-изчистена, като цяло 90-тарското усещане за прехода от Brutal Thrash Metal към рифово доминиран Death Metal е обладало творчеството им. Сравненията с MORBID SAINT и шведите MERCILESS са повече конвергентни, отколкото съзнателно търсени. Кавърът на DISMEMBER вече ни доскучава по концертите им, но и той носи белег на прецизиране, оголвайки повече влиянията на самия оригинал… „Global Worming” се явява Death Metal чукът на днешния сетлист, преди момчетата да завършат с декларативния си „шлагер”! Стандартни за тях 40 минути, обещаващи интересно бъдеще.

Maltworm
Сетлист MALTWORM:
- Ash Williams
- Всичко на масата (Но не по Буковски)
- Crippled & Abandoned
- Yersinia Pestis
- Of Fire (Dismember cover)
- Global Worming
- The Kvlt Ov The Maltworm
Експедитивното преоборудване на сцената тази година е превърнато в норма на фестивала. Приятни мърч предложения ни дебнат неангажиращо покрай сепаретата на клуба. В това отношение сръбските гости демонстрират повече балкански песимизъм.

Scapegoat
SCAPEGOAT белязаха отминалата година с албум на завръщането си. Както и по време на концерта по представянето му, те демонстрират широките си влияния и не се притесняват да ги използват, за да представят творчеството си без стилови ограничения. Представят ни, обаче, повече класически сетлист с най-доброто от през годините. Въпреки смяната на фронтмен, групата не е загубила генетичните си корени и няма някакви драстични промени в същината на композициите, които творят или в представянето им. Темпото при тях често е по-умерено, което ги изпълва с епичност и отваря място за пълноценни, но и строго агресивни вокали. Младежката свежест, която групата е успяла да запази, влачи след себе си и известен наивитет в композирането, както и ограничава изказността на музиката им, но пък SCAPEGOAT са име, което не може да бъде сбъркано в нещата, които правят.

Scapegoat
Накрая ни дозакопават с BOLT THROWER-повлияната своя класика с мейдънско соло „Distinct Fear”, завършвайки достойно 45-минутен сет.
Сетлист SCAPEGOAT:
- Beyond the Dream
- Shadow Over Insmouth
- Remains of Time
- Serpents in Paradise
- Boundless Land
- Embrace From Beyond
- In Weakness
- Distinct Fear
Активното самосътворение на EUFOBIA е процес, който за наше щастие продължава. След значителната степен на продуцентските решения в последния им албум, те продължават да представят на сцена едни до голяма степен пънкарски кратки откоси, с пръдналия звук на недоовладяни седемструнни китари, независимо дали интерпретират по-стари или по-нови песни. Тази енергична амалгама, която придобива своя почерк, бележи началото на сета им. Момчетата не престават и да композират, и когато преди четвъртия трак обябяват, че ще изпълнят чисто ново парче, ме изненадват със висококачествен среднотемпов Thrash Metal, с необходимата за това прецизност в рифа! След това се завръщат към обичайната си формула, но аз вече ги наблюдавам с други уши…

Eufobia
Кратките песни се изстрелват в картечен стил. SODOM-ското „Messiah”, което те редовно обявяват за траш парчето им, влиза малко по-непрецизно и хаотично от новото. Редуването на основните вокали на Niki (v., g.) с бекинг-клокоченето на Steff (b.v., b.) не оставя време за почивка. Последните три песни са подбрани да са с осезаемо по-сложна структура, задоволявайки по-елитаристични потребности у феновете, а заключителното дори е белязано от акцентирана мелодичност. Време беше EUFOBIA да тръгнат отново напред и с тези 42 минути те поставиха някакво начало в тази посока!

Eufobia
Сетлист EUFOBIA:
- Those Who Believe
- Maligna
- Cyber Pervert
- Facing the Firing Squat
- Burning Streets
- Wolf Among the Sheep
- Animal Farm
- Scum Of Christ
- Messiah
- Graveyard
- Laid To Rest
- Madness
NEMESIS са група, която е докоснала мнозина български фенове. Не случайно сръбската дамска формация има повече гигове в България, отколкото в Сърбия. А желанието ни да ги виждаме често се обуславя от грамотното им свирене и хващащите им авторски парчета. Те са група, която звуква дори и при много пестеливо като качество озвучаване, а при параметрите на клуб Live & Loud, човек може да им се наслаждава, като по учебник!

Nemesis
Знаковите им метъл композиции се изпълняват прецизно и с лекота. Дамският харш на Sanja Drča (v.) е ту по-изразителен в мелодиите, ту по-агресивен. Сръбско-английските приветствия към публиката отразяват ситуацията, че бандата си е като в къщи, но и не съвсем… Макар и рифовката им да не е прецизно „изсушена”, момичетата отдавна са преодолели хаоса в композирането и са достигнали до своя едновременно мелодичен и брутален Thrash Metal. Парчета, които се помнят. Особено що се отнася за концертните им изяви, където и сценичното им поведение е на високо ниво.

Nemesis
45 минутният им сет сякаш е попил във времето и ние настояваме за добавка. Момичетата поясняват, че ще изпълнят първата си композирана песен. Неравноделните решения във „Vengeаnce” докараха някои неадекватни сравнения, но вариантът, който слушаме за финал на сета им, е доста стегнат и приятен.

Nemesis
Сетлист NEMESIS:
- Oppression
- Uprising
- Wake Up
- Divine Retribution
- Pandemonium
- Living Dead People
- Dead End
- The War Is On
Бис:
- Vengeаnce
Когато условният кохедлайнер стартира своето изпълнение, натрупаното закъснение е вече 25 минути, но то е изцяло за сметка на полученото от феновете удоволствие и изпълнената от бандите музика, а не на някакво размотаване!
В края на 2019 г. испанският лейбъл Art Gates Records тиражира „Umbra”, новият албум на HYPERBOREA. Дълго подготвеното творение възбуди много полемики, но определено утвърди българските Death Metal класици като водеща за сцената ни група.

Hyperborea
След интродукцията борейци забиват много стегнато с типично Death Metal звучене, което е малко по-различно от това, което е постигнато в студиото. (Неща, за които скоро ще ги разпитаме…) За разлика от някои други участия на групата, на Данчо Иванов (v.) не му се налага да навлиза тепърва в оптималната си форма и настроението е „захапано” от самото начало. Въпреки това, между песните общуването с публиката е много „чил аут” и по философски уравновесено, което сякаш гаси от енергията на изпълнението им! Представянето на музикантите е математическо и удволетворява и най-високите критерии за живо свирене. HYPERBOREA продължават да представят песните от новия си албум, някои от които съвсем не са нови за феновете им. Кавърът на „Be Quick Or Be Dead” е deathmetal-изиран, но пак остава твърде близък до оригинала за възможностите на бандата. След една класика и още един кавър, този път на DEATH, групата заковава край на 50-минутния си сет в 00:35 ч.

Hyperborea
Публиката вече бе пооредяла, но непринудено скандиране за бис се изтръгна от предните редове. Момчетата, обаче, сметнаха че е по-подходящо поставената точка да не се размива и сърдечно поблагодариха.
Сетлист HYPERBOREA:
Intro
- Home of My Misery
- Supremacists
- Wrong Planet Syndrome
- Be Quick Or Be Dead (Iron Maiden cover)
- Silent Stream
- From Within
- Fanatic Devotion
- Zero Tolerance (Death cover)

Hyperborea
Така успяхме да се насладим на пълноценния минифест и да установим, че един организатор, който е много близък до основата на ъндърграунд „хранителната верига”, също може да направи събитие, което да е от значимост за развитието на сцената ни, не по-малко и от най-големите концерти, провеждани в България!
Rock Thrashler
11.01.2020, София, Live & Loud
Вижте пълната фотогалерия от събитието.
Елате в Telegram канала на The Other Side чрез следния линк t.me/theothersidezine и/или се абонирайте за нашия бюлетин!