KATATONIA са сред плеядата шведски Death/Doom Metal групи, които чрез подчертаната си мелодичност достигнаха до такова развитие на стила си, че са на ръба да скъсат музикалната си пъпна връв. В това творческо приключение, някои се издигнаха, други пропаднаха, а такива като днешните ни герои запазиха баланса.
Няма как да не подчертаем, че въпреки последващите истерични събития от Ковид пандемията България се оказа място, където концертният живот не бе убит толкова категорично! Единственият концерт на KATATONIA за последните 18 месеца се оказа точно в родината ни, благодарение на организаторите от Blue Hills. Събитието събра сериозно количество от зажаднялата за музика публика, което можем да отчетем като успех не само за тях, но и за сцената ни въобще! Напливът към Античния театър не спира до самия час, обявен за началото на концерта. И ако сме спазили правилото за 50% посещаемост, то отстоянията между феновете в най-приятните зони за възприятията бяха повече семейни, отколкото приятелски…

Към 20:05 ч. последните струйки публика се „отичат” към местата си, приглушената музика заглъхва, светлините на сцената се изпълват с цвят и в 20:06 ч. гръмва „Aces High” на IRON MAIDEN! С отшумяването на последния акорд на парчето, шведите са вече на сцена.

Като запознат с творчеството на шведите, нямам титанични очаквания, но музикантите ме пленяват още от началото с три неравноделни и усложнени като структура песни, в които музикантските решения, композиторският талант и техническото съвършенство са демонстрирани съвсем разсипнически! Да, неприкритият клавир, добавен от бекграунд писта е принципно дразнещ, но няма начин да нарека изпълнението на KATATONIA „буфосинхрониада” по никакъв начин. Очевидно този маниер на концертиране се е превърнал до някаква степен в нова нормалност. Нещо, към което трудно ще се адаптирам… Но музикалното богатство на изпълненията изостря сетивата ми за изключителния концерт. Краткото приветствие след втората песен не разрушава това усещане за съвършенство, въпреки че гласът на Jonas Renkse (v.) още не е влезнал във върховата си форма. Тихите въведения и акустични пасажи подчертават съвършените форми на музициране, побрани в тези песни. Всъщност, нежният подход към звукоизвличането, характерен за групата, ще преобладава през целия спектакъл.

След това KATATONIA влизат в репертоар, чрез който изковаха своята популярност. Gothic Metal, базиран на вдъхновения от PARADISE LOST и TIAMAT, чиито равен ритъм задоволява търсенията на по-непретенциозна публика. Меките, почти клавирни, бленди на двамата китаристи позволява озвучаването да бъде малко по-силно като децибели, в сравнение с други концерти в Античния театър. Фронтменът се опитва да манипулира публиката, отбелязвайки между песните кое парче ще по-метъл или как Anders Nyström (g.) е взел китара за шред-сола. В песните на магьосниците има моменти, където си почиват, но пък те се компенсират от такива фойерверки на изпълнението, че им е простено всичко. А актуалният им барабанист Daniel Moilanen (dr.) върху равния основен ритъм на готик песните разхвърля такава перкусионна заигравка с акцентите и преходите, че е просто удоволствие да се съсредоточиш върху изпълнението му там, където останалото не може да те грабне!

Групата се връща към неравноделните ритми само в „Buildings”, без да набляга на тази си страна от творчеството. Предвидимите 4/4 понякога се запълват от Jonas Renkse с почти ориенталски извивки в кантото. Той е и дирижорът на подложките на сета, посредством педалиера. Спектакълът върви съвсем в релси, задоволявайки очакванията на болшинството от феновете. Повечето парчета започват с акустични или клавирни интерлюдии, въвеждащи ни в композиционните тънкости на KATATONIA. Сетът е попълнен с много рядко изпълнявани песни, като за единствен концерт от много време насам.

Когато квинтетът се прибира след 80 минути свирене и ние избухваме в овации и желание за още, аз съм изненадан от несъответствието на някои непремерени рекламни подсказки за „тричасово шоу” и развитието на концерта. Групата ни предлага добре подготвен и оформен бис, който започва с клавирна интродукция и включва достойни парчета. Въпреки създаденото настроение у дами с мултиесенно-линееща девичост, добили усещане от дискотечната ритмика, че са дълбоко потънали в мрака, аз не получавам тласък за финално куфеене. Последната песен наистина е изпълнена за пръв път на сцена, без параметрите й да се отличават с нещо повече от перкусионното майсторско избухване на барабаниста. Колебливите скандирания за още един бис са пресечени от пускането на музика на KATATONIA от пулта в 21:50 ч.

Сетлист KATATONIA:
Tape played „Aces High” (IRON MAIDEN)
01. Lethean
02. The Longest Year
03. Wealth
04. Serein
05. The Winter of Our Passing
06. Sweet Nurse
07. Behind the Blood
08. Departer
09. The Parting
10. Day and Then the Shade
11. Buildings
12. Consternation
13. Dead Letters
14. Criminals
15. Teargas
16. July
17. Old Heart Falls
Бис:
Intro
18. My Twin
19. Evidence
20. Untrodden

Феновете на KATATONIA, въпреки своята многобройност, не са покрили стандартите за пивоконсумация в сравнение с други събития в дестинацията и докато бавно напускаме Античния театър, гръмовен дамски глас ни изпраща с посланието „Бииира – левче!” Параметрите на бизнес-предложението са неизгодни като обем и качество, поради което го подминавам, самовнушавайки си, че все още не съм на дъното в тази класация… А приятното усещане от концерта не изветря дълго време, след като той отмина!

Rock Thrashler
17.09.2021, Пловдив, Античен театър
Снимки: Mrazek ©
Елате в Telegram канала на The Other Side чрез следния линк t.me/theothersidezine и/или се абонирайте за нашия бюлетин!