Предаването за концептуални албуми „Картини от една изложба” с водещ Сергей Шишов представя “This Land” от Gary Clark Jr. Събота, 21:00 ч., програма „Хоризонт” на Българското национално радио.
Когато през 1940 г. знаменитият кънтри певец Woody Guthrie съчинява текста на песента „This Land Is Your Land“ („Тази земя е твоята земя“), станала едва ли не национален химн с призива си за равенство, едва ли е предполагал, че тя ще има развитие 80 години след това.
Ето какво си спомня блус рок китаристът Gary Clark Jr. за нея по повод на своя албум “This Land” („Тази земя“), в който излага своята гледна точка на проблема с неравенството:
„This Land Is Your Land“ е една от първите песни, които научаваме като деца, и я пеем заедно… Това е нещо като обещание за вярност… И когато сте деца, всички сте заедно. Не виждате разлики, докато не пораснете и възрастните не започнат да ви влияят да мислите за другите хора по определен начин. Просто искам с “This Land” да се върна към пеенето, към духа на „Тази земя е твоята земя“ отново, както във времената, когато бяхме деца, знаете ли?“
Gary Clark Jr. е сред най-ярките звезди на съвременната блус рок сцена, носител на 4 отличия “Grammy”, за него Eric Clapton твърди, че не е чувал след Jimi Hendrix друг да поднася китарния поток по подобен начин. Gary има зад гърба си участия със всички значими музиканти в спектъра от BB King и Jeff Beck до Alicia Keys и FOO FIGHTERS, включително 5 пъти с ROLLING STONES. А в началото са клубът на Clifford Antone в Остин, щата Тексас, откъдето тръгва доста преди това Stevie Ray Vaughan, и тук именно Clark получава уроци от Jimmie Vaughan, Hubert Sumlin, Calvin ‘Fuzz’ Jones, Pinetop Perkins, поели от своя страна щафетата на великата блус традиция от Muddy Waters и Howlin’ Wolf.

Gary Clark Jr. – This Land
Но да се върнем към темата на албума „Тази земя“, а тя е за расовата дискриминация на битово ниво, която е все още жива на места в САЩ. Gary Clark, роден и израсъл в Остин, си спомня с болка времената, когато на оградата на дома им редовно са писали „негър“, пускали са кучешки екскременти в пощенската им кутия, и демонстративно са дефилирали с камиони с развети знамена на Конфедерацията пред тях. А това продължава и в наши дни, макар и в по-малка степен. Неотдавна той си купува къща с 50 акра земя в същия Остин, за да отгледа в нея с жена си двете им деца: „Моят съсед идва при мен и ме пита: „Кой е собственикът на тази къща? Няма начин вие да живеете тук – кой е собственикът?“
Ето от такива чувства се заражда и едноименното изпълнение от албума “This Land”, което за мнозина е може би първата наистина велика песен в кариерата на Clark, и не случайно тя се възприема като предизвикателен химн, нареждайки я до „This is America“ на Childish Gambino и „Formation“ на Beyoncé с нейното гръмко изобличаване на расизма в Америка.
В записите на този албум Gary Clark Jr. се изявява като композитор, певец, продуцент и тон инженер, свири на китара, на бас китара, клавишни инструменти и перкусии, тук участват също така гост музиканти и вокални групи, за да постигнат впечатляващ резултат, белязан от три награди “Grammy” през 2020 г.: за най-добър съвременен блус албум, за най-добра рок песен и за най-добро рок изпълнение.
Албума “This Land”, или „Тази земя“, ще чуем в предаването “Картини от една изложба” по програма “Хоризонт” на БНР в събота, 14 ноември, след новините от 21:00 ч.
Елате в Telegram канала на The Other Side чрез следния линк t.me/theothersidezine и/или се абонирайте за нашия бюлетин!