Предаването за концептуални албуми „Картини от една изложба” с водещ Сергей Шишов представя „Достойно есть“ с камерен ансамбъл „Йоан Кукузел Ангелогласният“. Събота, 22:00 ч., програма „Хоризонт” на Българското национално радио.
Тази година в навечерието на нашия национален празник 3 март ще възкресим спомените на участници в чутовното Априлско въстание и песнопенията, с които са се възправяли и са се жертвали, за да я има днес свободна България.
През април 1876 година старобългарските песнопения напускат храмовете и манастирите, и наред с добре известните песни на Добри Чинтулов, Иван Вазов и Стефан Стамболов започват да звучат като революционни химни.

Камерен ансамбъл Йоан Кукузел Ангелогласният – Достойно есть
Те извисяват националното самосъзнание и повдигат духа на нашите предци в решителния час на битката за род, вяра и език, ставайки истински катализатор на Освобождението. Ето няколко примера:
- „Господи сил, с нами буди“ е пято от защитниците на Дряновския манастир;
- „Возбранной воеводе победителная“ е изпълнявано от клисурските въстаници след освещаването на знамето в черквата „Св.Никола“ на Гергьовден;
- „Христос воскресе“, „Господи помилуй“ и „Достойно есть“ (негов автор е Аверкия монах Рилец, председател на Втори революционен комитет) звучат на много места в онези паметни дни.
Наред с тях трябва да споменем и любимото песнопение на Васил Левски „Достойно есть” – възхвала на Св. Богородица, което е записано от Таня Христова и Иван Желев в Родопите, в Широка лъка, запазено от Згуро Згуровски.
Тези песнопения са съчетани с малко известни спомени на участници в тези величави събития: ЦАНКО ДЕЛЧЕВ – майстор на черешови топове от Клисура, Поп Минчо Кънчев – деятел на окръжния революционен център в Стара Загора, заточен през 1973 г. в Диарбекир, Мильо Балтов – „тайна поща“ – куриер на революционния комитет от Стрелча, Лальо Пелитов от с. Кръвеник, Цвята Зографска – везала въстанически знамена в Панагюрище, Никола Рачев от Клисура, Георги Бочаров – съратник на Цанко Дюстабанов, Генчо Динчов – председател на революционния комитет в Елешница, Цона Лазарова – съпруга на Йонко Карагьозов, ръководител на въстанието в Първи революционен окръг, Спас Гълъбов – очевидец от черквата „Св. Архангел Михаил“ в Перущица, Петко Франгов – защитник на Дряновския манастир.
Този проект е дело на журналистите Милко Кръстев, Илия Пехливанов и Таня Христова с консултанти академик Иван Дуйчев, академик Иван Унджиев, професор Стоян Джуджев и Веселин Йосифов.
Текстът е озвучен с великолепните гласове на артистите Виолета Бахчеванова, Коста Цонев, Васил Михайлов, Петър Чернев, Вълчо Камарашев, Николай Узунов и Васил Стойчев.
Албума “Достойно есть“ с изпълненията на камерния ансамбъл „Йоан Кукузел Ангелогласният“ с диригент Таня Христова ще чуем в предаването “Картини от една изложба®” на програма “Хоризонт” на БНР, в събота, 2 март, след новините от 22:00 ч.
Елате в Telegram канала на The Other Side чрез следния линк t.me/theothersidezine и/или се абонирайте за нашия бюлетин!
















