Вероятно много фенове и музиканти се питат каква е разликата да те тиражира голям издател. Не? Е, нищо… Аз пак ще ви кажа! Големият издател е способен да ти организира достатъчно голямо турне, за да можеш да рекламираш изданието си достатъчно, за да има смисъл от сериозния тираж, който издателят ти е осигурил. И така… Рискувайки с първите издания в своите каталози на по-нестандартни групи, Century Media с OMNIUM GATHERUM и Metal Blade с HAMFERƉ отделят ресурси повече от година, за да промотират и оправдаят менажерските си решения, относно потенциала на тези групи. Така The Burning Cold Tour става „Continues…” и достига до благородните ни уши, които макар и ограничен брой, (По две на човек…) се ласкаят от този звук. Дали препоръчани от колегите си или чрез самоизтъкване, механизмите по които HEIDRA попада в подбора не са от съществено значение, но важното е, че доста подхождаха на събитието.

Heidra; Фотограф: Кирил Груев ©
Традиционно за организатора, краткото интро на HEIDRA с претенциозно заглавие сцепва секундата в 19:30 ч. Това, което за датчаните е Viking Metal представлява аморфна смесица от Epic Power Metal, Melody Thrash/Death и някои едва доловими фолклорни ладове, които така или иначе са една от основите на съвременния метъл. На първата песен се промъква много дискретен семпъл на цигулка, но по-натам в сета им влизат мощни клавири. Изпълнението на HEIDRA тиктака под диктовката на бек-граунда им. Ритмиката често е среднотемпово конско препускане. Самите бленди на китарите са настроени много меко и дори клавирно, в опит да се тушира неестественото звучене на подложката, от което страда стилът им като цяло. Харшовите вокали се редуват с чистия басов глас на Morten Bryld (v.), който артикулира своеобразно на високите канта.

Heidra; Фотограф: Кирил Груев ©
Фариорски острови, студ, самота и тотален метализъм. Група младежи захвърлят ти-шъртите с неразчитаеми лога и навличат строго-тривиални костюми така, както тук някои сменят анцунга с фланелка на IRON MAIDEN… Вдигат се и печелят W:O:A Metal Battle 2012 със звученето и посланията си! Трябват им, обаче, още шест години упорит труд, за да стигнат до договора си с голям издател. (Което би трябвало да е поучителното тук!!!)

Hamferð; Фотограф: Кирил Груев ©
Мелодиите на HAMFERƉ се доближават все повече до изказността на KYPCK. Подобието прехвърля границите на съвпадението. Бавното темпо дава възможност за прецизност, но музикантите я довеждат до виртуозно акцентиране върху всяко тонче от извирените гами, където всяка пауза или добавено отсвирване сякаш носи от тежестта на посланието. Сценичното им облекло навява внушение, че това са група социалистически чиновници, които са твърдо решени да се самоубият по възможно най-болезнен начин, чрез „упадчното” си изкуство! Осветлението между песните угасва и аз всеки път се озъртам за милиционери… Мъката добива достоевсковски измерения – всепоглъщащ мрак без изход. Различните техники на пеене само добавят нови измерения в музицирането на тъгата. При последното изчезване на светлината, изчезва и групата. Уникален 40-минутен спектакъл!

Hamferð; Фотограф: Кирил Груев ©
Сетлист HAMFERƉ:
Intro
- Evst
- Deiðir varðar
- Stygd
- Tvístevndur meldur
- Hon syndrast
- Ódn
Строго харшовите вокали са сврах-метализиращи, но японското кокче на Jukka Pelkonen (v.), както и дървеното му фитнес куфеене внасят дуализъм в сценичното представяне на OMNIUM GATHERUM. Перфектен инструментализъм лъха от всичките им композиции, които, макар и в размер 4/4, са изпъстрени от акустични сола, клавирни отстъпления и много Power/Viking Metal усещане. След забиването на един от най-тежките гвоздеи на вечерта – „Rejuvenate!”, фронтменът ни уведомява, че макар и по-леко, следващото парче също става за куфеене. Това че си е дал труд да ни поздравява с „Благодаря!” и „Наздраве!” на доста сполучлив български език, определено загрява реакциите на публиката!

Omnium Gatherum
След 70 минути музикално удоволствие, викаме хедлайнерите на бис. Финалните щрихи на концерта са строго режисирани от подложка с интродукции. Акустичното начало е увенчано от жива дръм канонада, а музикантите излизат с бири в ръце. В многопластовата композиция изплуват влиянията от RUSH и BON JOVI, насложени върху някои типично фински хармонични решения, които OMNIUM GATHERUM делят със SONATA ARCTICA. По време на акустичната подложка, обрамчена от северни ветрове, сме поканени да уважим групите на мърч-щанда. Последната песен е химн с повече Gothic звучене, съчетаващ тежест и достъпна мелодичност, а изпълннието на биса добавя още 15 минути към преживяването ни. Докато музикантите си взимат довиждане с публиката, тече удължена акустична част на една от песните, която след прибирането им преминава в рифова.

Omnium Gatherum
Сетлист OMNIUM GATHERUM:
Intro – The Burning
- Gods Go First
- Frontiers
- Rejuvenate!
- Soul Journeys
- Be The Sky
- In the Rim
- Refining Fire
- The Unknowing
- New World Shadows
- Over the Battlefield
- Skyline
Бис:
Intro – Louto
- New Dynamic
- Cold
Outro – The Unknowing
Остана впечатлението, че хедлайнерът бърза да си изпълни ангажимента в продължаващото им турне, което има още какво да доказва за качествата на групите.
Rock Thrashler
07.10.2019 г., клуб Mixape 5, София
Вижте още Фотогалерия: OMNIUM GATHERUM в София
Елате в Telegram канала на The Other Side чрез следния линк t.me/theothersidezine и/или се абонирайте за нашия бюлетин!
[…] с подкрепата на OMNIUM GATHERUM, като специални гости, които успяхме да видим през същата онази 2019 г. И за двете групи това не е първо участие на българска […]
ХаресвамХаресвам