The Other Side

Начало » 2018 (Страница 56)

Yearly Archives: 2018

Telegram канал на The Other Side

Enter your email address to follow this blog and receive notifications of new posts by email.

Присъединете се към 50 други абонати

Последни публикации

Архив

Sakis Tolis (ROTTING CHRIST): Концертът ни в Бургас преди 20 години бе един от най-важните в кариерата ни, сега сме приготвили 100-минутен сет

20 години след легендарния им концерт в Бургас, гръцките екстремисти ROTTING CHRIST отново се завръщат в морския град по покана на Broken Silence. Датата е 21 април 2018 г., мястото е спортна зала „Бойчо Брънзов“. ROTTING CHRIST ще бъдат подкрепени от SPIDER KICKERS, THE REVENGE PROJECT, VRANI VOLOSA, THE OUTER LIMITS и 8M/S.

Интервюто със Sakis Tolis (ROTTING CHRIST) е излъчено в „От другата страна” по радио Варна на 19 март 2018 г.

От другата страна – Привет, Sakis. Можеш ли да ми кажеш, кой е най-запомняшият се концерт на ROTTING CHRIST в България, който сте правили?

Sakis Tolis – Първото шоу, което някога сме правили в България, беше в Бургас. Това според мен беше един от най-важните концерти на групата ни. Свирихме при вас преди много години във време, в което сцената тъкмо започваше да се разраства. Много сме доволни, че имахме възможност да стъпим в България през 90-те години на миналия век. Също така мога да определя онова шоу като едно от най-запомнящите се в моята кариера и в моя живот. Така че нямам търпение да се върнем при вас след толкова много години с надеждата, че отново ще направим концерт, от който всички ще сме доволни.

От другата страна – Какъв сет лист сте подготвили?

Sakis Tolis – Това е самостоятелно шоу. Когато сме на турне обикновено правим по 25 концерта всеки ден и сме на сцената по около 70 минути. Предвиждаме на концерта в Бургас да останем на пред феновете повече от 100 минути – близо два часа. И сетът ще бъде съставен от песни от цялата ни кариера.

Rotting Christ

Rotting Christ

От другата страна – Нещо като последния Ви проект – „Their Greatest Spells: 30 Years of Rotting Christ”?

Sakis Tolis – Нещо такова. Определено.

От другата страна – Спомняш си първото шоу на ROTTING CHRIST в България, в Бургас – какво се промени в групата 20 години по-късно?

Sakis Tolis – Твърде много неща, приятелю. Всичко се промени при нас. Бандата вече няма нищо общо с онова, което беше в миналото. Днес сме много по-професионално ориентирани, със сигурност нещата в тази посока се забелязват. На концерта в Бургас пред феновете ще се изправи банда, натрупала опит и с над 1000 концерта зад гърба си. Почитателите ни ще видят група с добър звук. Ще видят нещо много по-бомбастично, със сигурност по-голямо, но разбира се, духът е същия. Феновете ще видят същите хора, които са много по-големи професионалисти, но които са запазили духа жив, което означава, че всички в залата ще усетят идеите от началото на ROTTING CHRIST.

От другата страна – В този случай какви са предимствата и недостатъците да имаш група с име като ROTTING CHRIST?

Sakis Tolis – Когато имаш млада банда, с която едва започваш, е предимство. Недостатъците се появяват, когато набереш популярност. Което означава, че за нас някои врати остават затворени. Нашите песни се слушат от много фенове по целия свят, но не можем да вървим напред, защото едно име като ROTTING CHRIST ни ограничава и поставя граници. От друга страна обаче на нас не ни пука особено. Ние не искаме да сме известни толкова много. Не искаме да сме METALLICA или SLAYER. Порсто искаме да бъдем ROTTING CHRIST – група от Гърция, която съществува вече 30 години, банда, която започна и направи всичко, което искаше със собствени сили без външна помощ. Групата винаги е била проблем и забранявана заради някакви консервативни разбирания. Точно заради това запазихме и името, с което се гордеем.

От другата страна – Това означава ли, че с вашата музика, разширявате хоризонтите на хората?

Sakis Tolis – Надявам се. Но не само. Много тесногръди хора също слушат ROTTING CHRIST, независимо че не са съгласни с името. Днес времената са други, не е, както беше в миналото. Тогава хората бяха много постоянни, праволинейни и стриктни. Днес нещата са други.

Rotting Christ

Rotting Christ

От другата страна – Как виждаш промяната в себе си след толкова много години?

Sakis Tolis – Чувствам се по-зрял, което е нормална промяна. Сега съм на 46. Вече не изглеждам толкова млад, но все още пазя духа жив. Променен съм повече в биологичен аспект. Вече не съм толкова агресивен, не съм толкова бунтовнически настроен. От друга страна обаче съм запазил идеята. Дълбоко в себе си аз продължавам да съм Sakis, да съм Necromayhem, да съм онзи, който започна всичко през 80-те и 90-те. Дълбоко в мен огънят продължава да гори.

От другата страна – По – мъдър ли се чувстваш?

Sakis Tolis – Да, по-мъдър. Вече не съм толкова силен, но съм мъдър. Това е положителната страна на остаряването. Някои хора се депресират, защото, когато достигнат средна възраст, започват да си правят разни равносметки за това, какво са направили с живота си, оплакват се, че вече не са толкова млади, вече не пият всеки ден. Обаче от друга страна има и нещо позитивно в остаряването и това е мъдростта. Защото разполагаме с много повече знания и можем много по-обективно и по-добре да погледнем на нещата.

От другата страна – Как използваш тези знания днес?

Sakis Tolis – Прилагам ги в музиката. Текстовете ми днес са по-дълбоки. Използвам ги при всички договори, които подписвам. Всички сделки, които правя днес са много по-добре преценени.

Rotting Christ

Rotting Christ

От другата страна – Има ли нещо в миналото ти, от което се срамуваш?

Sakis Tolis – Не е точно срам. Просто съжалявам за много неща, но пък онова, което не те убива, те прави по-силен. Изправи се след направена грешка и се опитай да продължиш напред. Направи следващата стъпка! Не се забивам, когато имам лоши моменти. Разбира се, че ги имам. Но няма смисъл да ги споменавам.

От другата страна – Най-болезненият урок, който си научил за тези 30 години?

Sakis Tolis – Това че трябваше да унищожа личния си и социалния си живот, защото съм от хората, които по половин година не се прибират. Това създава страшно много проблеми вкъщи. Но продължавам да се боря с демоните си и се опитвам да бъда себе си, независимо от тези трудни обстоятелства, които ме обграждат.

От другата страна – Чух детски глас около теб…

Sakis Tolis – Да, имам две деца.

От другата страна – Те учат ли те на нещо?

Sakis Tolis – Да, правят го. Научиха ме да не съм егоист. Това е значението на децата. Когато се появи първото ти дете, започваш да споделяш различни неща с него. Без деца, човек е по-голям егоист, което е нещо нормално. Но когато се появят малките и започнеш да харчиш заплатата и доходите си не за себе си, а за тях, егоизмът намалява. Което е добре за мен.

Rotting Christ

Rotting Christ

От другата страна – Благодаря ти за личния отговор. И отново към музиката – какви заклинания сте закодирали в сборния „Their Greatest Spells: 30 Years of Rotting Christ”?

Sakis Tolis – Това са заклинания от цялата ни кариера – от първите ни демо записи до „Rituals”. Много са – 34 заклинания и една неиздавана досега песен.

От другата страна – Песента е „I Will Not Serve” – една от често използваните теми в текстовете на групата…

Sakis Tolis – Точно така. Това е стара песен, която се опитахме да презапишем, не много професионално, но просто като точка на компилацията. Издадохме я сега като част от сборния албум.

От другата страна – Защо не искаш да служиш на никого?

Sakis Tolis – Защото Аз съм Себе си. Опитвам се да бъда себе си. Разбира се, че служа – на живота. Всеки го прави. Но се опитвам да не го правя по начина, по който искат другите. Опитвам се. Това е важното. Това е значението на живота. За това и съм музикант. За това се казваме ROTTING CHRIST. За това продължаваме да правим турнета.

Rotting Christ

Rotting Christ

От другата страна – Това обаче е една безконечна борба?

Sakis Tolis – Така е. През цялото време. Но това в крайна сметка съм Аз! Страдам, но никога не съм се укротявал. Понякога ми се е искало, но така или иначе един ден ще си отида от този свят и ще се успокоя във вечността.

От другата страна – Последният албум на ROTTING CHRIST беше „Rituals”, кога ще чуем нещо ново от Вас?

Sakis Tolis – Работя по нов материал, но той ще излезе следващата година. Скоро влизаме в студио и се надявам, че ще създадем нещо, което ще бъде вярно на корените ни и може би по-добро от „Rituals”, ако е възможно…

От другата страна – Пред мен е постерът от последното турне на ROTTING CHRIST. Половината концерти са разпродадени. Какво означава това според теб?

Sakis Tolis – Това означава, че хората идват да гледат ROTTING CHRIST. Доволни са от този факт. Харесват ни. Те искат да видят онова, което ROTTING CHRIST означават. Нито повече, нито по-малко. Всяка група има по нещо специално, което се появява след много години, изкарани в турнета. За това и много хора посещават нашите концерти.

Sakis Tolis - Rotting Christ

Sakis Tolis – Rotting Christ

От другата страна – Скромен си…

Sakis Tolis – Не ми пука за славата. За мен е много по-важно да свиря, да създавам изкуство и някой от другата страна на света, да хареса моята музика. Това ме прави щастлив и богат. Това, че концертите ни се разпродават е хубаво, но не е най-важното. На мен ми се иска чрез музиката си да докосвам душите на хората. За това и продължавам да правя турнета.

От другата страна – След токова години в музикалния бизнес – ти си повече артист или шоумен?

Sakis Tolis – Иска ми се да се чувствам артист, но в края на деня гледам на себе си повече като на шоумен, защото правя това всеки ден. И понякога се чудя на себе си – аз артист ли съм или шоумен…

От другата страна – Спомена, че в сборния „Their Greatest Spells: 30 Years of Rotting Christ” има песни от първите демо записи на групата – как се чувстваш днес, когато слушаш „Leprosy of Death” или „Decline’s Return”?

Sakis Tolis – Припомнят ми за младия Sakis, който всъщност съм аз днес. Това е всичко. Когато си ги пусна, чувам част от себе си, усещам част от душата си. Което е много важно. Може би вече не изпълнявам онази музика, но от друга страна обожавам и уважавам създаденото, защото оттам започна всичко за мен и това също съм Аз. Важното е да вървя напред и нагоре, важното е да се движа стъпка по стъпка в живота, но е много важно да уважавам и да обичам миналото си, защото без него днес щях да съм нищо.

Rotting Christ

Rotting Christ

От другата страна – Има ли червена нишка между лудостта и креативността?

Sakis Tolis – Лудост и креативност… Ако ги приемаш сериозно, вярвай ми, че това е безкрайна битка с вътрешните демони. Това съм Аз. В момента създавам нов албум. Влизаме в студиото. Вярвай ми, не искам да съм в тази роля, искам да я зарежа… Това е нещо истинско. Буквално съм близо до полудяването. Защото, за да създам нещо, трябва да изключа света около себе си. Трябва да забравя за задълженията си, да забравя за всичко. Което е много трудно. Имам деца, имам ангажименти, за които да мисля, имам задължения. Повярвай ми – създаването на една песен за мен е непрекъсната борба с демоните в мен, до полудяване.

От другата страна – Демоните успокояват ли се, когато албумът е готов?

Sakis Tolis – Да, когато той е факт, аз съм в мир със себе си. Но на следващия ден започвам да мисля за следващия албум. Такъв съм си. Непрекъсната борба с мен самия.

От другата страна – Решенията, които вземаш твои ли са или някой те подтиква към тях?

Sakis Tolis – Щастлив съм, че решенията, които вземам, са лично мои.

От другата страна – Без значение дали са погрешни?

Sakis Tolis – И правилни и грешни. Не съм от тези хора, които, с прибирането си вкъщи, започват да натякват какво не харесват. Подобни хора са решили да не вземат решения. Решенията се вземат заради вярата в нещо, което е по-трудно за постигане и за него трябва повече време. Аз поемам рискове. Действам там, където други не смеят. И продължавам да го правя.

От другата страна – Най-големият компромис, който си правил в кариерата си?

Sakis Tolis – Правил съм и правя компромиси. Понякога, когато отивам на летището или пътувам до мястото на следващия концерт, си казвам, че „ето, отново трябва да летя, отново трябва да ставам в пет сутринта, мрън, мрън, мрън…” Обаче всичко се променя по време и след концерта, когато се чувствам щастлив и когато виждам, че хората са щастливи. В края на краищата това оправя дена ми. Намери смисъл в онова, което правиш.

От другата страна – Какво е името на успеха за теб?

Sakis Tolis – Успехът не е нещо, което се яде. Всеки човек е успешен в някаква област. Аз съм музикант и съм успял в музиката, но ти не си и може би, си по-успешен в друго, в което аз няма да се справя и ти се справяш по-добре от мен. Не вярвам в определенията за успех.

Концерт на Rotting Christ в Бургас

От другата страна – Понеже си от много време в музиката, какво загуби тя през последните години?

Sakis Tolis – Духа, романтиката. Духът на музиката е изгубен. Аз съм олдсдкул, обаче трябва да се справям с крайните срокове. Надпреварвам се с времето, боря се с големи продукции, надцаквам се с лейбъли, опитвам се да се справям с числа, бройки, дигитални копия. Определено днес, не е както беше в миналото. Но винаги се опитвам да запазя духа жив!

От другата страна – Кои са героите на твоя живот днес?

Sakis Tolis – Уважавам групите, които са започнали заедно в миналото, никога не са се предали, продължават да са в действие и днес все още поддържат огъня буен. Всички те имат моето уважение. Защото тези неща са важни. Убеден съм, че тези хора са пожертвали много в живота си, за да продължават да бъдат групи вече 30 години. Уважавам всички банди, с които започнахме тази сцена през 80-те и 90-те, които са живи и продължават да обикалят света и да изнасят концерти.

КОНКУРЕНТ: 30 години само напред!

Българската рок легенда КОНКУРЕНТ отпразнува 30-годишния си юбилей с фенове и приятели, обеща още много изненади.

Група КОНКУРЕНТ отпразнува 30 години на сцена с голям концерт в столичната зала Универсиада.

Непосредствено преди концерта фронтменът на групата Емил Анчев коментира: „Тази вечер ще покажем колко сме израснали в тези 30 години като група. А от утре затваряме книгата и започваме нови 30 години, с нови хитове.“ И допълни: „Не е лесно – 30 години! Ако искаш да израстваш е най-трудно, защото винаги има препятствия, които те спъват. Но ставаш. Както се пее в едно наше парче, скачам, падам, ставам, бягам, движа се напред. Не спираме. 30 години само напред!“

Конкурент

Конкурент

Специални гости на рок шоуто бяха емблематични имена от българската музика, които изпълниха обичани песни на КОНКУРЕНТ и поздравиха бандата и феновете ѝ със свои парчета. „Всички те са ни приятели, искаме да свирим заедно, обикаляли сме с тях толкова години. Наистина, все скъпи за нас хора сме поканили.“, поясни Емо.

Шоуто стартира с невиждани архивни кадри и избраните от фен клубовете на бандата парчета: „Конкурент“, „Паяка“, „Конницата“ и „Чакам други дни“. На сцената се качи и бившият китарист на групата Павел Васев, който сега свири в група МОНОЛИТ.

Милена Славова и Конкурент

Милена Славова и Конкурент

Рок дамата на България Милена Славова изпълни заедно с бандата един от най-големите им хитове – песента „Дай ми време“. Певицата коментира: „С КОНКУРЕНТ ме свързва дългогодишно приятелство – много години вече сме заедно и продължаваме да вършеем!“ Поп певецът Стоян Захариев изпя песента „Сбъдната мечта“, Дичо Христов се качи на сцената за парчето „Един живот“, а група ФАКТОР поздравиха бандата с новата си песен „Не ме събуждай“. „КОНКУРЕНТ са мои приятели от много дълго време. Не знам кога минаха тези 30 години. Пожелавам им всичко най-хубаво – много успехи, да са живи и здрави, и да продължават да свирят!“, коментира Оги Цолов, вокалът на  ФАКТОР.

Атанас Пенев и Славчо Николов от Б.Т.Р., на които след няколко дни също им предстои голям юбилеен концерт, изпълниха парчето си „Защо“: „С КОНКУРЕНТ ни свързва рок музиката, свързва ни сцената. Страшно много години сме свирили по фестивали заедно. Едно от нещата, което със сигурност ни свързва, е и нашият бивш барабанист Жоро Милев, който сега е барабанист на КОНКУРЕНТ. Дойдохме да ги поздравим за този голям юбилей, който празнуват.“

Феновете

Феновете

На сцената се изяви и още един музикант от миналото на КОНКУРЕНТ – барабанистът Ставри Ставрев. Добро включване направи и младата Hard Rock група KROSSFIRE, нарочени за българските IRON MAIDEN и наследници нa КОНКУРЕНТ. Те забиха с авторското си парче „Крайност“.

Разбира се, КОНКУРЕНТ бяха подготвили и голяма изненада за феновете, представиха ексклузивно новото си парче „Родени за рок“, част от предстоящия им албум – „The Hard Way“, който се очаква да излезе на есен.

Конкурент

Конкурент

Страхотен жест към бандата направи Деян Дойновq кметът на Сопот, който им подари специално колекционерско издание на романа „Под игото“ на Иван Вазов с думите: „Не се гаси туй, що не гасне“ и им пожела още дълги години да продължават да радват феновете с музиката си.

Големият приятел на групата, китаристът Николо Коцев, който се включи в парчетата „Върни се“ и „Бягство от рая“, коментира след шоуто: „Много съм благодарен, че бях поканен да гостувам на това прекрасно събитие. Една група в България да навърши 30 години е нещо много сериозно. Това са хора, които работят години наред – въпреки всички несгоди, въпреки трудностите. Това показва, че България е страна, в която има много публика за рок. Благодаря отново и пожелавам много успехи на група КОНКУРЕНТ!“

Конкурент

Конкурент

Емоционален финал ознаменува края на събитието – Емил посвети песента „Без твоята любов“ на съпругата си Ани, която почина преди две години, а феновете станаха свидетели на прекрасни семейни моменти, които се излъчваха на мултимедията на сцената.

Въпреки трудностите бандата няма намерение да спира да твори и обеща много положителни събития през годината: „Предстоят няколко концерта в големи градове на България. Ще участваме във Варна Мега Рок – във вечерта с NIGHTWISH и APOCALYPTICA. Наесен ще представим и новия си албум „The Hard Way“. Обещаваме – тази година ще има много изненади!“

Конкурент

Конкурент

Снимки и текст: 360Creative

Очаквайте репортажа на Rock Thrashler.

ERIDAN за лобитата на музикалната сцена

Миналата неделя Фрактура и PartyTr1p Br0s ви срещнаха с ERIDAN. За да разберете повече гледайте пълната версия на интервюто.

Целта на съвместната инициатива на Фрактура и PartyTr1p Br0s е да запознае публиката с изпълнителите, които творят на българската алтернативна и рок сцена. Акцентът в интервютата е „върху личността, светогледа и размислите на дадения артист“.

Интервютата в предаването „Фрактура“ се излъчват по телевизия Diema всяка седмица в неделя от 24:00 ч. и с повторение в петък от 00:30 ч.

PartyTr1p Br0s цели подпомагане и популяризиране на български изпълнители, и e част от компанията за международен аутсорсинг на видео и аудио продукции Brain Stock Footage House.

Eridan

Eridan

BÖLZER и DIMHOLT в Live & Loud на 8 юни

Швейцарските екстремни метъли BÖLZER се завръщат в София на 8 юни, подкрепени от българската Black Metal група DIMHOLT.

BÖLZER е източник и проводник на първични сили, захранвани единствено от вдъхновението, родено в крайностите на природата и човешкия дух. Истинската красота и истинското проникновение се крият зад планинските върхове, сред сенките. Това са песните, които сме чували тези места да нашепват. Извиси се и стремглаво полети надолу… изгрей от небитието като огнена мълния на мъдростта! Благословен да е всепоглъщащият пожар на смъртната ми душа!

Bölzer

Bölzer

След едно внушително демо („Roman Acupuncture”, 2012) и две EP-та („Aura” от 2013 и „Soma” от 2014), приетият им с възторг дебютен албум „Hero” остави сериозен отпечатък както върху съществуващте фенове, така и сред недокоснатите умове, затвърждавайки все по-силно свирепата им и неоспорима репутация на една от наистина уникалните групи в екстремния метъл.

DIMHOLT са създадени през 2003 г. в Бургас от Woundheir (вокали) и Асен (китара). В настоящия си състав са от 2007 г., когато излиза и дебютното им демо „Aegri Somnia“. През 2010 г. групата издава EP-то „Live Somnia“, а дебютният им дългосвирещ албум „Liberation Funeral“ се появява през 2014 г. През годините DIMHOLT концертира редовно на българска сцена като записва и участия като съпорт на CRADLE OF FILTH и ROTTING CHRIST. Групата е свирила и в съседните Сърбия, Румъния, Македония и Гърция редом с банди като BANE, OBLITERATION и LUCIFYRE. За последните 12 месеца групата записа паметни две участия в Румъния, като част от първото издание на фестивала „Rites Of The Black Mass”, както и като подгряваща група на полската сензация БАТЮШКА, а на родна земя се отчете като съпорт банда на шведските демони GRÁ и швейцарските авангардисти SCHAMMASCH. В момента DIMHOLT работят по втория си, все още неозаглавен албум.

Концерт на Bölzer в София

Датата на шоуто е 8 юни, мястото е клуб Live & Loud (София, ул. Позитано 8). Билети на предварителна продажба можете да закупите от eTicketsMall. Първите 30 билета са на цена от 24 лева, а следващите по 29 лева. В деня на събитието (ако има останали билети) ще се продават само на входа на клуба на цена, която ще бъде обявена допълнително.

На 26 март в „От другата страна“ по радио Варна

В понеделник вечер в предаването „От другата страна“ с водещ Мартин Николов ще чуем интервю с Aaron Aedy (PARADISE LOST). Ще разберем подробности за Wacken Metal Battle Bulgaria 2018 и концертите на ENSLAVED, SAMAEL и PARADISE LOST,  новите издания на DRIVE YOUR LIFE и ANONYME.

Специално интервю с Aaron Aedy (PARADISE LOST). Бойко Гюров (BGTSC) за „Wacken Metal Battle Bulgaria 2018“. Васил Върбанов за 12-годишнината на Tangra Mega Rock и концертите на ENSLAVED, SAMAEL и PARADISE LOST в София на 3 и 4 април. Представяне на „The Wizard Of Death“, новия албум на DRIVE YOUR LIFE  – разговор в студиото. Андрей Чолаков за „The Absence“, новото EP на ANONYME. Константин Кацаров за концерта на РЕНЕГАТ на 31 март във Варна и участието му като вокалист в BRAIN DONOR. ODD CREW за представянето на новия им албум „The Lost Pages“ във Варна на 30 март. Ясен Вакашински с репортаж от концерта на INSOMNIUM и TRIBULATION.

От другата страна

Слушател на „От другата страна“ ще спечели покана за концерта на ROTTING CHRIST на 21 април в Бургас, предоставена от организаторите Broken Silence.

В предаването ще звучи музика на: ERIDAN, LAIBACH, TEXAS, PRIMAL FEAR, DOKKEN, GRIMAZE, NECROPHAGIA, BORN FOR VENGEANCE и др.

„От другата страна“ се излъчва всеки понеделник от 21:00 до 24:00 ч. и може да бъде слушано на следните честоти: Варна 103,4 MHz; Добрич – 88,7 MHz; Бургас – 88,5 MHz; Провадия – 88,9 MHz; за Черноморието – 98,2 MHz, а на средни вълни 774 KHz или по Интернет на адрес: www.radiovarna.com и www.predavatel.com. Официален сайт – www.otdrugatastrana.info.

Повторение на предаването можете да слушате в четвъртък сутринта от 0:00 до 3:00 ч. по радио Варна.

GRIMAZE тръгват на Метъл за Смет 4

Започва четвъртото издание на турнето „Метъл За Смет“ , организирано от група GRIMAZE и други музиканти и хора, подкрепящи инициативата. Турнето включва концерти и събития за почистване на отпадъци в различни български градове, сред които тази година ще бъдат Варна, Бургас, Стара Загора, Пловдив, Враца, Велико Търново, Русе, София и Добрич. Чували и ръкавици за почистванията ще бъдат осигурени от бандата.

От почистванията до сега са събрани над 350 000 литра отпадъци, покрай инициативата „Да Живеем в Чистота“, която GRIMAZE започва преди 2 години.

ВАРНА
– 30.03 – Концерт в Rubik Art Center от 21:00 с CRIMENA, ПЕРДАХ и OUTRAGE
– 31.03 – Почистване на Фара на Галата от 13:00 ч. Среща в 13:00 ч. на спирка ЦБА-Галата с всички, които ще дойдат с автобус 17А, оттам ще има от осигурен превоз до самия фар.

БУРГАС
– 31.03 – Концерт в Бар Без Име Бургас от 21:30 с CRIMENA и SOULCORE.
– 01.04 – Почистване нa Горичката до Атанасовското езеро от 13:30 ч. Среща в 13:30 ч. пред входа на Областния диспансер за психични заболявания.

СТАРА ЗАГОРА
– 14.04 – Почистване на района около Бранителите на Стара Загора от 14:00 ч. Срещата е на паркинга към паметника.
– 14.04 – Концерт в Клубъ от 22:00 ч. Тук GRIMAZE ще свирят два сета – танцувално акустичен и метъл апокалиптичен.

ПЛОВДИВ
– 15.04 – Почистване на река Марица от 14:30. Срещата ще уточним скоро.
– 15.10 – Концерт в Bee Bop Café от 21:00. Тук GRIMAZE ще свирят два сета – танцувално акустичен и метъл апокалиптичен.

Метъл за смет

ВРАЦА
– 20.04 – Концерт в Rock Club „The Stage“ Vratza City от 22:00 ч. Тук GRIMAZE ще свирят два сета – танцувално акустичен и метъл апокалиптичен.
– 21.04 – Почистване на местността „Вратцата“ от 12:00 ч. Срещата ще уточним скоро.

ВЕЛИКО ТЪРНОВО
– 21.04 – Концерт в DaDa Bar от 22:00 ч. Тук GRIMAZE ще свирят два сета – танцувално акустичен и метъл апокалиптичен.
– 22.04 – Почистване около Факултета по Изобразителни Изкуства. Срещата е в 14:00 ч. пред входа на факултета.

РУСЕ
– 05.05 – Концерт в Internationale Elias Canetti Gesellschaft от 17:00 ч. като част от Better Days Fest с групите ПЕРДАХ, ARTIFICIAL COMET, SOBER, GARROTTA, DELATE, WRONG DECISION, ONE FAITH
– 06.05 – Почистване около Паметника на Българското Морячество от 14:30 ч. Срещата ще уточним скоро.

СОФИЯ
– 11.05 – Концерт в „Mixtape 5“ от 21:00 ч. с CRIMENA
– 12.05 – Почистване от 14:00 ч., повече информация скоро.

ДОБРИЧ
– 19.05 – Концерт в Club „The Maze“ Live Lounge от 21:00 ч. с ATTAXIC.
– 20.05 – Почистване от 13:30 ч., повече информация скоро.

Grimaze тръгват на турнето Метъл за смет 4

Фотогалерия: FORGOTTEN FORESTS, BELGARATH и HISTORIAN в София на 17 март

FORGOTTEN FORESTS, BELGARATH и HISTORIAN в рок бар „Фенс“, София, 17 март 2018 г.

Фотограф: Кирил Груев ©

NECROMORBID, BRÜDNY SKÜRWIEL и AGUАRES – Ампутация на спомените

Това, което винаги ще ме кефи в концертите, организирани от Metal Force HMC е, че там няма опасност да попадна на групи, които „свирят” на лаптопка или които са си изгубили кабела на клик-плейбека! Тоталната ампутация на спомена за „Златният Орфей” е дело – възрожденско в своя титанизъм. И общо взето – толкова и подкрепяно… Да даде Луцифер някой ден да четем предания и за тези славни подвизи! Дебютен концерт на банда също е събитие, което не е за изпускане, макар и да не става дума за някои бледни младежи…

Триото AGUARES се явява пред отбраното общество от стотица и нещо ценители за първото си щение към нечестивия. Doom Metal инструментал ни въвежда в мрачната атмосфера. Следват три композиции, които разкриват същността на групата: Окултно-сатанинският харш на китариста-вокалист му оставя възможност само за по-елементарна рифовка. Барабаните, напълнени с бързи части, често докосват Grind похватите. Строго Black Metal идеята ползва Doom хармонии, шумни барабани и бас, който просто върви по дропнатата китара. Това, се оказа, са епиките на формацията.

Aguares

Aguares

Макар да са доста бедни откъм техническа подготовка, AGUARES може да се окажат пионери в едно нещо! Това е Black-Grind-ът! Петото парче е двадесетсекундно и може да се определи по този начин. Следва поредица от около едноминутни песни, които смесват Raw Black Metal с Old-School Grindcore. Елементарните китари и ниското звучене носят спомен за някои съвременни Stoner-Doom Metal банди. Тотално дървеното сценично поведение, опорочава такова едно впечатление. Може би е време момчетата да престанат да се гледат на репетициите, защото обръщането на гръб на публиката, особено от страна на фронтмена, не е много ентусиазиращо.

Aguares

Aguares

Триото завършва участието си с кавър на BEHERIT, който е в стилистиката на песните от началото на сета им. Двадесет минути на страдание и триумф. „Това е от нас” – сбогуват се по сатанински новите вестители на Raw Black-Doom-Grind-а!

Brüdny Skürwiel

Brüdny Skürwiel

Доста са мръсните копелета на метъл попрището, но полските са само едни! BRÜDNY SKÜRWIEL се позиционират на сцената с видима увереност. Рязко влизат в Black/Thrash парче с Punk хармония, но още вторият трак е среднотемпов Thrash Metal, носещ спомен за ранните SLAYER и VENOM. Барабаните са доста еднообразно решени, но парчетата носят свое настроение и послание. И въпреки че като настроение носят усещането за SLAYER и VENOM, за разлика от много други групи, музиката им не е пълна с цитати от първоизточника си.

Brüdny Skürwiel

Brüdny Skürwiel

Едновременно с това, полският квартет има и енергично, завладяващо сценично шоу, което е доста приятно за наблюдение. В сетлиста се промъкват и VENOM-ски рокендрол веселби, SODOM-итски избухвания и Punk заигравки. Рифовката е Black/Thrash – не е крайно прецизна, но се артикулира със завидни музикантски способносте и подходящо настроение. Няма зяпане в грифовете, а публиката се докосва с отношение!

Brüdny Skürwiel

Brüdny Skürwiel

Въпреки, че момчетата са реализирали само четири демота, те стоят на сцената като ветерани! Без да са свръхпретенциозни, демонстрират качество, което е труднодостижимо и най-вече поднесено с радост от свиренето и посланията. Между песните се вкарват пъргави бири и по-твърди питиета, без това да разтяга сета. Към края на същия солата в стил ранен Kerry King порастват в традициите на късен Hanneman! Небрежният Satanic Thrash Rock`n`Roll добива някои забележителни мелодични добавки и чисто Black Metal яростни избухвания. Мотивите на техния цикъл от инструментални епики завършва участието на BRÜDNY SKÜRWIEL и те захвърлят китарите си на отшумяваща микрофония.

Brüdny Skürwiel

Brüdny Skürwiel

Сетлист BRÜDNY SKÜRWIEL:

01. Visions
02. Silesian
03. Thrashfire
04. Drink, Fuck & 666
05. Morbid Scars
06. Storm of the Reaper (Cover by NIFELHEIM)
07. Satanik Thrash!
08. Queen of Hellfire
09. Triumph
10. Toxic Death
11. Fuck Christ!
12. Evil Rock and Roll
13. Queen of Hellfire III ; IV

През последните години процесите в италианската метъл сцена са доста бурни. Множат се лейбълите, възпитават се виртуозни музиканти и се натрупва маса от първични групи. Качеството често е компромисно, но има и истински брилянти.

Necromorbid

Necromorbid

Без предварителна подготовка очаквам NECROMORBID да ме завладеят. Те се явяват на сцена, подобно на обложката си – черно-бели видения с театрални вериги, гривни с пирони и други Black Metal атрибути. SpeedBlack с непрецизно изпълнние залива клуба. Груб глас от преизподнята с много ехо поднася послания, като на латински. Решенията на ударните са минималистични и по-опростени от пънкарски – или ултрабърз прав ритъм или набивки във всички регистри на инструмента. Бързите преходи представляват канонада от первазчета… Във втория трак поемаме от същото, но с бавна част.

Necromorbid

Necromorbid

– Сега ще ви изпълним парче от последния ни албум! – реве въздействащо вокалистът/китарист, при все, че те имат само един албум…

Necromorbid

Necromorbid

По средата на песента барабанистът, който свири най-често без преходи, просто спира. След отстраняване на някакво неудобство, групата продължава парчето от средата!?! Крайните нива на дисторшън не позволяват на струнниците да извличат ясни тонове. Липсва и отчетлива рифовка, така че стената от звук се поднася само със смени на ритмиката. Забележително е, че все пак, триото влиза и излиза от различните компоненти на песните си заедно! Това е свръхусилие в сравнение с усилията, които са хвърлили по овладяването на инструментите си. Песните често започват с някакъв туш, преминаващ в Speed виелица, след което всички разпускат на бавна част с отзвучаващи триакордки…

Necromorbid

Necromorbid

Около средата на сета се ослушвам за някакви послания, различни от „Satan”: Освен че не долавям езика, на който се пее, добивам сериозни съмнения, дали въобще се пее текст по концертите на NECROMORBID? Високият харш е членоразделен, но ниският дори няма нужда от нещо повече от удължен гърлен стон, без артикулации. Опитите за сола подчертават липсата на тоналност и спазването на някаква хармония в реденето на тонове. На някои бавни части, където изплува мелодия, тя е строго Punk ориентирана. Тритонови и двутонови хармонии с модулация са върховните постижения на италианците. Иначе разнообразните структури се следят и от тримата без разминавания.

Necromorbid

Necromorbid

Желанието ми да харесам нещо у NECROMORBID завършва с крах. Минималистичната им музика може да бъде някакъв вид самоцел, но дървеното й представяне на публиката е в някаква степен обидно. Смятам, че паметливи младежи, които за пръв път пипат инструменти могат да се справят не по-зле от италианците! А те са вече група на три години!?! Очевидно, освен албума си и кавъра на BLACK WITCHERY, те имат и нови песни, които ни представиха. Но аз не открих смисъл да ви ги изброя…

Rock Thrashler
Live & Loud, 16.03.2018, София
Фотограф: Кирил Груев ©

PERO DEFFORMERO отново в София с юбилеен концерт

Progressive Turbo Folk Metal шайката PERO DEFFORMERO се завръща отново в София за специален юбилеен концерт. Събитието ще се състои в най-големия софийски клуб City Stage в центъра на София на 17 ноември 2018 г. (събота). Концертът е специален и е посветен на двадесет и петата годишнина на групата. Сетлистът ще включва нови пeсни, както и най-големите хитове на бандата – „Trebalo Bi“, „Hipster“, “Gotičarka”, “Kauboj”, “Ferrari”, “Dosli Smo Do Kraja Puta”, “Gastarbajter”, “Metal Sviracu”, “Sedmica na Lotu”.

25 години Pero Defformero - юбилеен концерт на групата в Club City Stage, София

Pero Defformero

Вратите на клуба ще бъдат отворени в 21:00 ч. Начало на концерта е от 22:00 ч. Билетите на цена 25 лева могат да бъдат закупени в системите на Eventim и eTicketsMall.

Benji Webbe (SKINDRED) пред камерите на Фрактура в неделя

В неделя след полунощ водещият на “Фрактура” – Васко Катинчаров ще ни срещне с Benji Webbe (SKINDRED), EUFOBIA и WITHIN TEMPTATION. Отново няколко видео премиери, както и разнообразните рубрики на най-старото телевизионно предаване за рок и метъл у нас.

На 25 март (Diema, 24:00 ч.) в аудио-визуалната “Фрактура” ще бъде направена премиера на новите клипове на BON JOVI, IHSAHN, CYPECORE и SONS OF APOLLO.

Пред камерите на Васко Катинчаров ще застанe Benji Webbe (SKINDRED) и ще бъде представена българската банда EUFOBIA. В шоуто бъде излъчен концерт на WITHIN TEMPTATION и репортаж от словенския фестивал “Winter Days of Metal 2017”. Освен това, ще си припомним какви истории разказaха EUROPE за българските фенове.

Водещият Васко и Benji Webbe - Skindred

Водещият Васко и Benji Webbe – Skindred

Зрителите ще научат последните музикални новини от седмицата, в рубриката “Караоке” ще пеят заедно c MR. BIG, EVAROSE ще правят кавър на T.A.T.U., класическата песен ще бъде нa Eric Clapton, в “Exotic“ ще бъдат представени CRYSTAL LAKE, a в рубриката “Live Archive” ще си припомним кадри от гостуването на OVERKILL в България през 2008 г. Клипове и концертни изпълнения на THUNDER, OBITUARY и KORN също ще намерят място в настоящото издание на шоуто.

Предаването Фрактура се излъчва по телевизия Diema в неделя от 24:00 ч. с пълно повторение всеки петък от 00:30 ч.