Начало » 2018 (Страница 42)
Yearly Archives: 2018
Mikael Stanne (DARK TRANQUILLITY) пред камерите на Фрактура в неделя
В неделя след полунощ водещият на “Фрактура” – Васко Катинчаров ще ни срещне с Mikael Stanne (DARK TRANQUILLITY), FRAGMENTS OF EXISTENCE, 2CELLOS и AUGUST BURNS RED. Отново няколко видео премиери, както и разнообразните рубрики на най-старото телевизионно предаване за рок и метъл у нас.
На 27 май (Diema, 24:00 ч.) в аудио-визуалната “Фрактура” ще бъде направена премиера на новите клипове на ALICE IN CHAINS, EPICA, PARKWAY DRIVE и BLACK REBEL MOTORCYCLE CLUB.
Пред камерите на Васко Катинчаров ще застанe Mikael Stanne (DARK TRANQUILLITY) и ще бъде представена българската банда FRAGMENTS OF EXISTENCE. В шоуто ще бъде излъчен концерт на 2CELLOS и репортаж от щатския фестивал “Chicago Open Air 2017”. Освен това, ще си припомним какви истории разказaха AUGUST BURNS RED за българските фенове.

Водещият Васко Катинчаров и Mikael Stanne – Dark Tranquillity
Зрителите ще научат последните музикални новини от седмицата, в рубриката “Караоке” ще пеят заедно c W.A.S.P., PANIC! AT THE DISCO ще правят кавър на QUEEN, класическата песен ще бъде нa DEEP PURPLE, в “Exotic“ ще бъдат представени OLD CODEX, a в рубриката “Live Archive” ще си припомним кадри от гостуването на DESTRUCTION в България през 2009 г. Клипове и концертни изпълнения на ODD CREW, DARK TRANQUILLITY и I.V.R. също ще намерят място в настоящото издание на шоуто.
Предаването Фрактура се излъчва по телевизия Diema в неделя от 24:00 ч. с пълно повторение всеки петък от 00:30 ч.
EUFOBIA с предстоящи концерти у нас и в Румъния през юни
В края на месец юни група EUFOBIA се завръща в Румъния за поредната порция концерти. На 29 юни (петък) групата свири в град Тимишоара заедно с местните банди THE FACEPLANT и KWALIA. Ден по-късно EUFOBIA ще вземе участие във фестивала Rock Camp в град Сату Маре, чиито хедлайнери ще бъдат MAJESTY, FIREWIND и JINJER.

На българска сцена EUFOBIA може да бъде видяна на 3 юни (недля) в столичния клуб Mixtape 5, като част от конкурса W.O.A. Metal Battle 2018, а на 7 юни (четвъртък), заедно с FYELD, KORA, CHARDA и FRAGMENTS OF EXISTENCE, бандата ще вземе участие в благотворителния метъл концерт в подкрепа на Йоана, който ще се проведе в клуб Маймунарника.

Eufobia
“All is One” от ORPHANED LAND в “Картини от една изложба”
Предаването за концептуални албуми „Картини от една изложба” с водещ Сергей Шишов представя “All is One” от ORPHANED LAND, в събота от 21:00 ч., програма „Хоризонт” на Българското национално радио.
„Прости ми, братко,
ти не си направил нищо лошо и пое целия срам,
който носех, но аз съм виновен.
Бог ни благослови и двамата, а ние все още воюваме и спорим
как се казваше онова момче на планината!“
Тези редове от песента „Brother” („Братко“) , включена в петия албум “All is One” („Всички сме едно“) на израелската Progressive Symphonic Metal група ORPHANED LAND, добре илюстрират основното послание на музикантите за мир в Близкия изток. В случая става дума за писмо на Исаак до Измаил, синовете на библейския Авраам от две различни жени, и за спора между мюсюлманите и юдеите кой точно от двамата е трябвало да бъде пожертван от баща им.
Началото на ORPHANED LAND е в градовете Bat-Yam и Petah-Tikva, Израел, където през 1991 г. няколко тийнейджъри решават да свирят Death и Doom Metal.
Певецът Kobi Farhi споделя:
„Започнахме преди 27 години докато учихме в гимназията. Името ни е парафраза на свещената земя, обетованата земя, да, ние си мислим, че тя е свещена, но тя преживя толкова войни, кръвопролития и конфликти през последните столетия. Така че ние решихме, че тя е по-скоро осиротяла, отколкото свещена или обетована земя. И така измислихме името. Направихме шест студийни албума, свирихме в повече от 40 страни и бих казал, че най-доброто нещо, което трябва да кажем за нас, е, че ние станахме най-известната израелска група сред арабите“.

В наши дни ORPHANED LAND се смятат за родоначалник на стила Oriental Metal, в аранжиментите на отделните им изпълнения са включени инструменти от целия регион на Близкия изток, наред с участието на пълномащабен симфоничен оркестър и хор, но също така те са определяни като Heavy Metal дипломати заради акциите им за мир между различните религии. Не е случайно, че Progressive Rock лидерът Steven Wilson работи с тях, а Steve Hackett, бившият китарист на GENESIS, участва в съвместни проекти и ги кани в кампанията си за мир.
Разказът на Kobi Farhi продължава:
„Ние сме политическа група и винаги разказваме истории, свързани с макро ситуацията в Близкия изток. Това сякаш е наша отговорност. Не си представям, че с ORPHANED LAND мога да споделям лични проблеми, това никога не сме го правили. Мога да го направя в някой мой си проект.
Ако разгледате обложката на албума “All is One” ще откриете известно противоречие. Хармонията между религиозните символи на обложката е утопия. Това е мечта за всички нас, но съдържанието на песните показва точно обратното: трагедията на региона, провалът ни да постигнем съгласието, че всички сме едно. Провалихме се да разбираме, че всички авраамически религии (християнството, юдаизма, исляма и бахайството) имат общ корен. Омразата между нас е огромна, независимо, че сме братя семити.
“All is One” е концептуален албум, с песни, на които можете да танцувате, а на други едвам ще сдържите сълзите си – това е едновременно радостен и тъжен албум. Този албум го правихме по доста своеобразен начин, нарочно акцентирахме върху пеенето, искахме да бъде по-достъпен за широката аудитория, като всяка песен бъде различна.
В крайна сметка си мисля, че музиката е по-успешна от религията. Израснах като човек с усещането, че моята религия е музиката, защото виждам, че нашата музика носи на хората надежда, събира ги заедно, дори непримирими врагове, а това именно са всички онези неща, които бих очаквал от религията. Но тя ни донесе само войни. Музиката е най-добрата религия, която съм открил досега“ – завършва Kobi Farhi.
Албума “All is One” или „Всички сме едно“, записан с участието на струнен оркестър, хор и солисти, ще представим на 26 май, събота, в предаването “Картини от една изложба” на програма “Хоризонт” на БНР, след новините от 21:00 ч.
В „Тотална инвазия“ на 23 май
В следващото издание на „Тотална инвазия“ на 23 май очаквайте нова музика от AGE OF TAURUS, CANDLEMASS, AGGRESSION и SIGN OF THE JACKAL.

“Тотална инвазия” се излъчва на живо всяка сряда вечер точно в 21:00 часа и повторение на запис в събота от 22:00 ч. Можете да слушате и онлайн на адрес: fmplus.net/playernew/zrock.php или на следните честоти:
София – 89.1 MHz
Бургас – 105.1 MHz
Варна – 95.9 MHz
Велико Търново – 105.7 MHz
Видин – 97.8 MHz
Горна Оряховица – 105.7 MHz
Ловеч – 100.5 MHz
Монтана – 91.6 MHz
Плевен – 87.9 MHz
Пловдив – 103.7 MHz
Стара Загора – 100.1 MHz
Хасково – 102.1 MHz
Ямбол – 102.2 MHz
Казанлък – 102 MHz
София – 89.1 MHz
Бургас – 105.1 MHz
Варна – 95.9 MHz
Велико Търново – 105.7 MHz
Видин – 97.8 MHz
Горна Оряховица – 105.7 MHz
Ловеч – 100.5 MHz
Монтана – 91.6 MHz
Плевен – 87.9 MHz
Пловдив – 103.7 MHz
Стара Загора – 100.1 MHz
Хасково – 102.1 MHz
Ямбол – 102.2 MHz
Казанлък – 102 MHz
VELIAN за връзката между любовта и разрухата
Миналата неделя Фрактура и PartyTr1p Br0s ви срещнаха с VELIAN. За да разберете повече гледайте пълната версия на интервюто.
Целта на съвместната инициатива на Фрактура и PartyTr1p Br0s е да запознае публиката с изпълнителите, които творят на българската алтернативна и рок сцена. Акцентът в интервютата е „върху личността, светогледа и размислите на дадения артист“.
Интервютата в предаването „Фрактура“ се излъчват по телевизия Diema всяка седмица в неделя от 24:00 ч. и с повторение в петък от 00:30 ч.
PartyTr1p Br0s цели подпомагане и популяризиране на български изпълнители, и e част от компанията за международен аутсорсинг на видео и аудио продукции Brain Stock Footage House.

Velian
Ирладската Post-Rock сензация GOD IS AN ASTRONAUT се завръщат в България на 4 октомври
Инструменталната ирландска група GOD IS AN ASTRONAUT се завръщат в България за концерт в столичния клуб Mixtape 5. Концертът ще се проведе тази есен, на 4 октомври, четвъртък.
GOD IS AN ASTRONAUT са ирландска Post-Rock група от Кънтри Уиклоу, които са създадени през 2002 г от двамата братя Кинсела – Нилс (бас, китари, визуални ефекти) и Торстен (вокали, китари и клавир). Още от самото си създаване, ирландскoто трио е запазило ролята си като една от водещите инструментални групи на световната музикална сцена. Стилът на групата използва елементи на електронната музика, краут и спейс рокът, които много напомнят на легендарната експериментал немска формация TANGERINE DREAM. GIAA комбинират интензивния си инструментален рок с ефирни и емоционални звукови пейзажи, великолепна динамика, пресичащи мелодии, които са синхронизирани с впечатляващи светлинни и визуални ефекти.
GIAA имат 9 дългосвирещи албума, като последният беше издаден на 27 април 2018 г., носейки името “Epitaph”.
Билетите струват 25 лева и могат да бъдат закупени от мрежата на Bilet.bg, както на всички каси и магазини На Тъмно. В деня на събитието и на място ще струват 30 лева.

Шведската инструментална група pg.lost и индийците aswekeepsearching в клуб Live & Loud в София на 25 май
Тази седмица в програмата на столичния клуб Live & Loud е включен концерта на шведите pg.lost и aswekeepsearching от Индия. Датата е 25 май, петък, началото е от 21:00 ч.

pg.lost
pg.lost е шведска група с богата музикална палитра. Звукът им пулсира с тежка меланхолия, но в него има и здравословна доза мръсен, смазващ рокендрол – нещо, което трудно се намира във все по-нарастващата маса пост-рок музика.
Последният им албум, озаглавен „Versus“, се заражда от песен, която се състои от две много различни и контрастиращи идеи, които никога не са замисляни като една песен, а в крайна сметка взаимно се допълват. Групата обяснява, че Versus не описва непременно връзката между антагонистични реалности.







