The Other Side

Начало » Българска сцена (Страница 380)

Category Archives: Българска сцена

Telegram канал на The Other Side

Enter your email address to follow this blog and receive notifications of new posts by email.

Присъединете се към 50 други абонати

Последни публикации

Архив

BLUESTRAFFIC в Адамс на 8 ноември

На 8 ноември, събота, в бар-клуб “Адамс” ще се състои концерт на BLUESTRAFFIC. Началният час на събитието е 22:00, входът е 6 лева. Сцената се намира на ул. Ангиста 6 (до пл. Сточна Гара). Вижте програмата на Адамс за месец ноември.

news_adams_2014_11_08_Bluestraffic

Групата е създадена през 1997 г., стилът им е ориентиран към електрическия блус и блус-рок. Силното влияние на героите на тексаския блус и рок музиката на 70-те години се проявява в станалите запазена марка на бандата китарни импровизации и експресивна ритъм секция. В репертоара са включени освен „задължителните“ кавър-версии, така и много авторски парчета, добре познати на почитателите на групата. Изявите на музикантите са предимно на клубна сцена. Освен това запомнящи са участия им на Бургас Блус Фест през 1998 г. и естествено на последния фестивал през 1999 г. в който участвуваха и BLUES BROTHERS. Същата вечер „трафикантите“ закриват феста със жесток сешън, с участието на невероятния музикант Влади Хармониката, който успешно се надсвирваше с Пера Джо. С нетърпение очакваме излизането на първия самостоятелен албум на бандата.

Съставът:

Мирослав Данов – Мирон – бас китара ( предишна група – ДЖАНГО ЗЕ)
Божидар Банов – Порто – китара и вокал (предишна група – СРЕДНОЩЕН ВЛАК)
Иван Пейчев – Ванката – китара (предишни групи – TEQUILA SUNRISE, MARTINY, MOCCA, ROY STURN&THE STETSON’S, INDIGO)
Николай Табаков – ударни (БОБО, ТОШО И ТАБАКОВ)

CORPSE с нов албум

Corpse - Underground

Corpse – Underground

След близо 18 години затишие, плевенските Death Metal ветерани CORPSE се завръщат с нов албум, носещ заглавието „Underground“. Записът е миксиран и мастериран в Murder Sound Studio, а официалното представяне на албума бе на фестивала “Extreme Wasted Fest 2014”.

Бандата пусна и видео към парчето „Still Alive“, благодарение на кадрите, заснети от Кирил Петрушев-Бъсти.

Еманация от подземията на българския рок (27 години група ХАДЕС, Представяне на албума „Времето“)

Ако група, която е способна да оцелее 27 години, бе формирана на друго място…, то днес тя би имала петнадесетина албума и култов статус с твърда фенска маса в цял свят. Превратните моменти от историята на ХАДЕС ни най-малко не принизяват творчеството им, макар неговият обем да не е твърде голям. Нима големият Георги Минчев не записа първия си албум след 20 години на сцена!?! Страдалните факти на безвремие и упоритото идейно оцеляване даже извисяват тази наша група! Доказателството за това е заключено в прекрасните композиции, които са създали и продължават да създават. Във „Времето“ петимата варненци са кодирали наистина един дълъг период от нашето съществувание. След като преди 32 години ЩУРЦИТЕ възпяха вкуса му; след като Thrash Metal-ът по света отдавна доказа, че може да създава класики; след като преди 21 години АГРЕСОР го победиха, днес ХАДЕС ни припомнят злободневните, но и вечни дилеми на времето.

Хадес

Хадес

Пред община Варна разглеждам грамадата, която народното недоволство е издигнало и чета нееднозначните протестни материали. След като ме виждат, че я снимам, две служителки на общината започват шумно да си навикват колко грозно седи „този боклук“ и как трябвало да се почисти! Това ми дава отличен повод да припомня/разкажа какво се случваше във Варна по времето, когато ХАДЕС са започвали своя творчески път:

Топлата фериботна връзка с Одеса, освен туристи по времето на „зрелия социализъм“, носеше и силен повей на съветизация. Представителността на морската ни столица се съблюдаваше от най-рестриктивните милиционерски власти в цялата страна. Всички видове аксесоари от „неформален“ вид бяха повод за незабавно задържане и щателна проверка. Късаха се нашивки, конфискуваха се скъсани дънки, дългата коса на момчетата бе повод за снемане на отпечатъци. Снимките на старите варненски рок банди говорят достатъчно в тази насока… Варненските фенове бяха наистина ъндърграунд в най-буквален смисъл – никакво появяване на обществени места; сбирки само в частни мазета. За да съхраниш рок идентичността си във Варна, се изискваше повече от любов към музиката! Това бе истинска битка, лишаване от социални контакти, стресово ежедневие и риск за всякаква професионална реализация. Можем само да се поклоним на онези момчета, които пренесоха метъл творчеството си от онези времена до днес!

Хадес

Хадес

Пренесоха го не само през времето, но и го извадиха от мазето до зала 1 на Фестивален и конгресен център – Варна. Съществуваше опасност официалната мека мебел на тази зала да задуши концерта, подобно на концертите, провеждани в НДК, под чиято юристдикция центърът все още е. Съоръженията, издигнати за да приютяват конгресите на бкп не са подходящи за рок-концерт. Но освен символичното излизане от нелегалност, изборът на тази сцена внесе екзотичен и дори сюрреалистичен привкус на събитието.

Признаци на саундчек има от ранния следобед, но традицията метъл принадлежността да не се демонстрира по улиците на града е оцеляла. Към 18:30 ч. продължавам да се озъртам за съмишленици, когато, като във филм, от преките, почти изведнъж, изскачат 150 – 200 фена и влитат в центъра! На касата на залата ми издават билет в почти стар стил – отпечатано, надписано с ред и място. Постоянен щанд във фоайето пред зала 1 предлагаше новото издание и t-shirt с актуалния дизайн по време на цялото събитие. Пред входа на залата вече сме нетърпеливи, когато в 18:55 ч. отварят вратите. Най-припряните дисциплинирано си издирваме местата. Сцената е разгърната в големия си вариант (20 х 14 м.!) и зад нея висят титаничните тръби на орган. Озвучаването се губи в голямото пространство като гледка и носи някои ретро спомени… Озвучителят ни приканва да не сме толкова строги в търсенето на местата си и да се съберем пред групата. (Залата е с около 900 седящи места.)

Хадес

Хадес

В 19:10 ч. прозвучава интродукцията от новия албум и започва парчето „Времето. Сковаването от обстановката е двустранно и група и публика се „изучават“ взаимно. Помним ползването на класически произведения в китарните сола още от група ДЕМОН. Китаристът Константин Джамбазов отбелязва, че връзката между класическата музика и Thrash Metal-а оправдава представянето на новия албум в такава зала. Концертът набира инерция със седем композиции от новото издание на ХАДЕС – доста добри попадения в познатия ни стил на бандата. Смисълът на безжичните микрофон и бас все още се губи на този етап от представянето. Вокалистът Павлин Нейчев е с грим в стил Tom Warrior (CELTIC FROST). Неувереността му се тушира от голяма папка с текстове. Въпреки нуждата от нея, той обръща твърде често гръб на публиката – навик, който има и при другите им концерти. Малко по-мелодичната „Три в едно“ затваря опознавателната част на спектакъла. Новите песни са изключително качествени!

Ледовете са стопени и гипсът е счупен, когато групата посяга към по-старото си творчество. Прошарени металисти веят кичари изправени по предните редове, а млади фенове отприщват свободно енергията си на страничната пътека. Озвучаването изглежда прохожда в тежките жанрове и бас и каса доминират звука. Това, което варненските музиканти определят като Progressive Thrash Metal, се разгръща в клавирните партии, които в сегашния формат на групата носят стилистиката на ЕР МАЛЪК. Смесването на агресивен Thrash Metal с по-класически изразни рокаджийски средства и агресивни вокали, подчертава сходствата между двете банди. Ветеранът Константин добавя разкошни фалцетни бек-вокали и поддържа най-жива вербална връзка с публиката, докато настройките на основния микрофон не позволяват на Павлин да има ясна дикция между песните.

Хадес

Хадес

Официалният сетлист за концерта не се спазваше стриктно. Изпълнените песни според моя слух (и с малко помощ от групата…) бяха:

    1.) Интродукция
2.) Времето
3.) Троя
4.) Филистери
5.) Това ли е?
6.) Не
7.) И всичко свършва
8.) Три в едно
9.) Радиация
10.) Черни пратеници
11.) Звярът
12.) Защитник на вярата
13.) Армагедон
14.) Мъката на Орфей
15.) Ужас
16.) Химн на лудия
17.) Рицари
18.) Хадес
19.) Тъмни улици > [бас соло] > [клавирно соло] >
20.) Кървави ръце
21.) Шутът
22.) Надпис върху чаша от череп
23.) Да бъде ден
Бис:
24.) Три в едно

„Конгресните“ прожектори са сериозни препятствия, дори за дигиталните видеоформати… Вероятно ползването на оптика е притеснявало някогашните партийни величия, заради едно или друго… Въпреки крайно постното осветление и липсата на димни ефекти, концертът добива своя душа, от която присъстващите са приятно погълнати. Проектираните върху тръбите на органа абстрактни фигури се доближават до правилното настроение, когато преминават в горящи пламъци. Концертът бе заснет с две камери, за да може пропусналите да му се насладят, макар и не толкова интимно. След баладата „Мъката на Орфей“ от сцената започват да „стрелят“ с най-известните си песни. Пиронът „Тъмни улици“ завършва с бас соло, което прелива в клавирна вакханлия. Освен ЕР МАЛЪК звученето, блендата се отваря към RAINBOW орган, за да докосне и KING DIAMOND психарията и да отвори „Кървави ръце“. Малко преди 21:00 ч. момчетата казват довиждане на публиката си.

Хадес

Хадес

Озвучителят изказа задоволството си от първия такъв концерт във Фестивален и конгресен център – Варна и благодари на ХАДЕС за смелостта. Феновете, обаче, продължаваха да скандират името на изпълнителите, които от своя страна уважиха биса, повтаряйки по-мелодичния тъжен опус от новия си албум – „Три в едно“.

За щастие днес във Варна има много клубове, където се предлага доста качествена музика. Но този концерт, който много държах да посетя, бе планиран като титанично събитие, но протече малко срамежливо и опитомено. Голата сцена напомняше като стил на концертите в зала Универсиада през 1990 г. Мястото, скромната реклама, контрастиращият Thrash подход и дигиталната ера, в която живата музика се обезценява, не сработиха без прискърцвания. Значимостта на събитието и високото качество на музиката на ХАДЕС донесоха удоволствие на всички присъствали. Петима музиканти демонстрираха най-доброто, на което е способна българската рок музика и сякаш обобщиха времето от създаването й до този момент.

Rock Thrashler

22.10.2014 г.
Фестивален и конгресен център – Варна

Wacken Open Air Metal Battle вече и в България през 2015 г.

news_Wacken-Battle-of-the-bands_BGBGTSC с удоволствие представя: Wacken Open Air Metal Battle Bulgaria 2015, който стартира от днес и ще излъчи своя представител в големия финал пред публиката и международното жури на фестивала WACKEN Open Air 2015. Това е най-големият и престижен фестивал в света.

През 2014 година Metal Battle празнува своята 10-та годишнина като през това десетилетие конкурса подкрепи няколко групи в стартирането на кариерите им, като например: DRONE, TORTURE SQUAD, HAMMERCULT и BATTLE BEAST (които ще видим скоро на една сцена със SABATON и DELAIN).

Конкурсът Metal Battle е не само фантастична възможност за групите да представят себе си, но и шанс за страни като нашата на които светът не обръща особено внимание въпреки, че метъл сцената е на ниво. Това е и причината, поради която в Metal Battle участват повече от 40 страни. Дори някои страни като Канада, Мексико, Южна Африка, Израел, Египет, Китай, Япония, бившите югославски и някои от бившите съветски републики участват в общи групи, избирайки една банда, която да представлява общата им сцена на международния финален кръг на Wacken Open Air.

Условия за участие:

–    Групата ви трябва да е от България;
–    Музиката с която групите кандидатстват трябва да е авторска – кавър и трибют версиите не са приемливи(!);
–    Текстовете не трябва да са от чужди автори, публикувани или подготвени за издаване;
–    Групата ви не имала и/или няма подписан договор и/или сделка с издател или чужд продуцент за настоящ, минал или бъдещ период;
–    Групата ви може безпроблемно да изсвири 30 минутен сет собствени песни;
–    До края на месец февруари 2015 година изпратете демо CD с 3-4 песни, снимка от фотосесия(!), информация за групата, адрес за обратна връзка на aдрес:

BGTSC, „WOA: Metal Battle 2015“
До поискване
София 1000, Централна Поща

Всички запитвания можете да отправяте на адрес: MetalBattleBG@bgtsc.eu

news_Wacken-Battle-of-the-bands_2014_2

От следващият понеделник, 10 ноември, на адрес www.bgtsc.eu ще функционира и секция “WOA Metal Battle” в която освен, че ще намерите правилата за конкурса, ще може да следите и неговото развитие.

Полуфиналните национални кръгове ще се състоят през месец май. По традиция финалът се провежда на WET Stage, а от две години и на Headbanger’s Stage на W: O: A. Групите разполагат с възможността да дадат всичко от себе си пред публиката на най-големия метъл фестивал в света и да й покажат как и какво означава метъла в родната им страна.  В предишните години, международното жури (по един съдия от всяка участваща държава) избираше една печеливша група. От 2014 година журито избира „топ 5“ и групите вече се награждават с материални и парични награди.

news_Wacken-Battle-of-the-bands_2014_1

Също от тази година финала на Metal Battle в W: O: A е форум за всички участващи банди, където те могат да се срещнат с продуценти, мениджъри, букинг агенти и звукозаписни компании. Така, че Metal Battle е и шанс на всички участващи групи да установят контакти, които могат да бъдат полезни за тяхното музикално бъдеще.

На този линк можете да откриете невероятни снимки от представянето на групите в конкурса тази година.

Бойко Гюров (BGTSC и представител на фестивала за България) и Thomas (съдружник на Wacken Open Air)

Бойко (BGTSC и представител на фестивала за България) и Thomas (съдружник на Wacken Open Air)

EAGLE HEART гостува в Адамс на 7 ноември

На 7 ноември, петък, в бар-клуб “Адамс” ще се състои концерт на EAGLE HEART. Началният час на събитието е 22:00, входът е 6 лева. Сцената се намира на ул. Ангиста 6 (до пл. Сточна Гара). Вижте програмата на Адамс за месец ноември.

news_adams_2014_11_07_eagle-heart

Групата e създадена през март месец 2013 г., като тогавашния й състав е Десислава Кертева – вокали, Кирил Кертев – китари и Живдар Димитров – барабани. Малко след това към групата се присъединява бас-китаристът Антон Антонов и с това оформя пълния й състав. Започват да работят усилено над широк спектър от репертоар, включващ хеви и пауър метъл кавъри, пречупени през своя собствена призма. През 2014 г. съставът се променя, като към него се присъединяват китаристът Явор Георгиев (познат от NANA & THEGANG, SVETLIO AND THE LEGENDS и др.) и барабанистът Стоян Петров (VELVET PROJECT, ERIDAN, THE A.X.E. PROJECT, ETALON), който поема клубните участия. Бандата има множество клубни и фестивални участия и бързо набира скорост.

Освен емоциите от музикалното събитие, на разположение в клуба са Джага (безплатно) и Дартс (0.50 лева)

Чуйте целия албум “Soulchambers” на TRYSTH

Българската Atmospheric Sludge Metal банда TRYSTH пусна за слушане целия си дебютен албум “Soulchambers”.

Записите са направени в столичното Urban House Studio с участието на Васко Райков (ODD CREW) зад пулта, те започват през лятото на 2013 г. и завършват през януари 2014 г.  Съставът на групата е Явор Димов (бас, вокали), Асен Сантев (китари) и Георги Йошовски (барабани).

Trysth - Soulchambers

Trysth – Soulchambers

Както вече ви информирахме, Serpent Eve Records ще издадат лимитирана касетъчна версия на дебютния албум на софийската Atmospheric Sludge Metal банда TRYSTH, които иначе сами ще го издадат в digipak формат.

Групата ще направи концерт-промоция на албума. Събитието ще бъде на 8 ноември, а мястото е Mixtape 5, B-Side. участие ще вземат и DIMHOLT (Black Metal), YHDARL (Drone Doom, Белгия) и MYTRIP (Dark Ambient).

news_trysth_album_promo_2014_11_08

THE E.G.O. в Адамс на 6 ноември

На 6 ноември, четвъртък, в бар-клуб “Адамс” ще се състои концерт на THE E.G.O. Началният час на събитието е 22:00, входът е 5 лева. Сцената се намира на ул. Ангиста 6 (до пл. Сточна Гара). Вижте програмата на Адамс за месец ноември.

news_adams_2014_11_06_the-ego

Да се видим в четвъртък в бар-клуб “Адамс”, за да се насладим на изпълненията на THE E.G.O. – ритъм енд блус, фънк,рок енд рол трио. Ще станем свидетели и съучастници на импровизации и изпълнения на емблематични и любими песни на Steve Ray Vaughan, The Rolling Stones, Poppa Chubby, Robben Ford, Grand Funk Railroad, Buddy Guy, Cream, Bill Perry, Sam Cooke и др.

Бандата е създадена през пролетта на 2013 г. от Боян Враняшки (китара и вокал), Найден Соколов (бас) и Галин Динев (барабани и вокал). Музикантите са участвали в групите: VATTICANA, ФАНАГОРИЯ, I-BAND, GENDO & THE ZOMBIES, BAD NAME, CROSS.

Освен емоциите от музикалното събитие, на разположение в клуба са Джага (безплатно) и Дартс (0.50 лева)

 

На 3 ноември в „От другата страна“ по радио Варна

От другата странаСпециално интервю с Leather Leone (CHASTAIN). Вокалистът Toschie за новия албум на AUDREY HORNE “Pure Heavy”. За завръщането на КОНТРОЛ и новата им композиция “Герой” – разговор с вокалиста Иван Гатев. Димитър Новачков за новия сингъл на FACES “Всеки ден. В „Мазето на Вакашински” Ясен Вакашински представя AGALLOCH.

В предаването ще звучи музика на: Tarja Turunen, OVERKILL, EXODUS, BLIND GUARDIAN, OUTLOUD, LORDI, SICK OF IT ALL, WILLIAM CONTROL, SMALLMAN, ELUVEITIE, SINISTER, DECAPITATED и др.          

Предаването се излъчва всеки понеделник от 20:00 до 23:00 ч. и може да бъде слушано на следните честоти: Варна 103,4 MHz; Добрич – 88,7 MHz; Бургас – 88,5 MHz; Провадия – 88,9 MHz; за Черноморието – 98,2 MHz, а на средни вълни 774 KHz или по Интернет на адрес: www.radiovarna.bnr.bg и www.predavatel.com. Официален сайт: www.otdrugatastrana.info

THE OFFSPRING пред камерите на Фрактура в неделя

На 2 ноември (Диема ТВ, 24:00 ч.) в аудио-визуалната “Фрактура” ще бъде направена премиера на новите клипове на SLIPKNOT, VIOLENTORY, MOTIONLESS IN WHITE и MADBALL.

Водещият Васко и The Offspring

Водещият Васко и The Offspring

Пред камерите на Васко Катинчаров ще застанат THE OFFSPRING и ще бъде представено новото концертно DVD на SEPULTURA. Освен това ще бъде припомнено какво разказaxa SCORPIONS за феновете си в България.

Зрителите ще научат последните музикални новини от седмицата, в рубриката “Караоке” ще пеят заедно с Ozzy Osbourne, а класическата песен ще бъде на COAL CHAMBER. Клипове и концертни песни на KAMELOT, PRONG, TARJA TURUNEN, FATES WARNING, ACCEPT, THE WHO и KING 810 също ще намерят място в настоящото издание на шоуто.

Предаването се излъчва по телевизия Диема в неделя от 24:00 ч. с пълно повторение всеки петък от 00:30 ч.

„Картини от една изложба“ представя “Ватански песни” от Учителя Петър Дънов

Ватански Песни от Учителя Петър Дънов

Ватански Песни от Учителя Петър Дънов

УЧИТЕЛЯТ ПЕТЪР ДЪНОВ, един от най-извисените българи, народен будител и духовен учител на много хора по света, създава над 120 авторски песни и музикални упражнения, както и всеизвестната Паневритмия. Музиката в Школата на Бялото братство е сред най-мощните средства за духовна работа, хармонизиране и възпитание. Част от текстовете на песните са на езика на Белите братя – свещения Ватански език, – и ето какво споделя УЧИТЕЛЯТ:

„Преди санскритския език е бил ватанският език, от който всичките езици черпят своето начало. В началото е имало един език, на който си говорили всички хора от всички народи. В стари времена са го наричали ватански език, сега го наричат мистичен език.

Всичките добри хора като се срещнат, те се познават, говорят си. Единият може да говори на български, другият – на френски, но разбират езика си. Нали на Петдесятницата, като бяха събрани апостолите, говореха на този език! Като говореха на всичките езици, разбираха се. Когато Духът дойде в човека, когато Любовта дойде, вие ще говорите на всички езици и онова, което говорите, ще ви бъде понятно.“

Особеното при песните с ватански думи, като „МАХАР БЕНУ”, „ВЕНИР-БЕНИР” и други, е, че не могат да се преведат – те са свещени песни, те са мантри, а някои от тях са взети от времето на Египет, когато са ги пеели в храмовете.

По повод  150 години от рождението на УЧИТЕЛЯ ПЕТЪР ДЪНОВ, 100 години от неговата първа публична беседа и 70 години от земната му кончина, издателство „Бяло Братство“ решава да публикува на осем диска цялото му музикално творчество.

Първото издание от този цикъл, албума “ВАТАНСКИ ПЕСНИ”, записан с участието на ПЛАМЕНА ГИРГИНОВА – сопран, МАГДАЛЕНА ДАЛЧЕВА – виолончело и СТЕФАН ДАЛЧЕВ – пиано, ще  чуем в предаването „Картини от една изложба” по програма „Хоризонт” на БНР, в Деня на народните будители, събота, 1 ноември, след новините в 21 часа.