SUFFOCATION, BELPHEGOR, HATE, SHADOWMASS и CARNOSUS в София
Музикалният бизнес е много динамична система, която се променя непрекъснато. Не знам дали на феновете им прави впечатление, но напоследък започваме да получаваме все по-големи пакети от групи, каквито само допреди година-две, щяхме да наричаме „фестивал”?

Suffocation
Пакетът SUFFOCATION, BELPHEGOR, HATE, SHADOWMASS и CARNOSUS е един от най-богато конфигурираните, които някога сме получавали като гостуващи групи. И макар да не са пряко отговорни за това, аз мисля че BGTSC съвсем не е случайно, че ни предоставят първи такова изобилие!
Младежите от CARNOSUS излизат дисциплинирано в уречения ранен час. Седемструнните им китари, че дори и седемструнен бас, будят известно недоверие, но настройките им са грамотни и регистрите им са разширени в двете посоки! Шведският им екстремен метъл стъпва на основата на black/death и обогатява с thrash рифовки. Тази младежка амалгама влиза много свежо, без натрапливи цитати и без модерни влияния. Макар китаристите да седят малко плахо, фронтменът им преживява в движение посланията, които отправя с музиката им. Всичко, което се лее от колоните е произведено пред нас на сцената! Бандата звучи в много скандинавски маниер, като в предимно бързите им парчета преобладават ту повече black metal виелици, ту добри рифове в ниския регистър. Вокалите пък контраатакуват с висок харш в олдскул дух. Двойните каси са почти задължителни по време на целия сет.

Carnosus
Поради някаква причина, CARNOSUS са подписали с руски лейбъл. Но пък и за невръстното си, но и немалко съществуване от 9 години, не са се пренапрегнали с композирането. Албумът им представлява една сборка от поредицата сингли, с които не са могли да впечатлят по-сериозен издател. А музиката им спокойно може да ги нареди сред имена като HATESPHERE и DEW-SCENTED, да речем. Музикантите очевидно бързат да представят възможно най-много песни и без да ги тика някакъв дигитален пулс, успяват да дисциплинират нотите много приятно. В парчетата, където се опитват да вкарат повече разнообразие метълът им става по-аморфен, неопределим и същевременно подобен на hardcore албумите на SLAYER. Сетът им влиза феноменално свежо. Момчетата едва успяха да представят групата между песните, побирайки седем изстрела в 28 минути!
Сетлист CARNOSUS:
- Lost to Funeral Desires
- Subjected to Cadaverous Defilement
- Chamber of Emancipation
- Envenomation of the Population
- Deceptive Authority
- Insidious Saviour
- Continuum of Misery
Съществуващата от същото количество време, като CARNOSUS атинска шайка SHADOWMASS пъргаво излиза веднага след колегите си. Това, което триото нарича „Intro” е пълнокръвно изсвирено парче, което мога да определя най-кратко като Motorhead speed metal! По-насетне песните също гравитират около такъв вид постановка: Rock`n`roll ентусиазъм, вкаран в ултра-бързи форми, докосващ както proto-thrash-а на new wave of speed metal, така и пънкарската небрежност на ранните радикализатори на класическия heavy metal. Вокалите на присъединилия се миналата година към CARNOSUS вокалист и китарист Stam (g. CHRONOSPHERE) са строго харшови. Традиционно за съседите, сценичният им пърформънс е много раздвижен и ефектен.

Shadowmass
Издателят на SHADOWMASS е по византийски съмнителна фирмичка, която „тиражира” само групи с по един албум и то дигитално!!! Въпреки това, момчетата предлагат някакво свое издание сред мърч предлложенията. След като гърците сливат почти всичките си песни по един много сполучлив speed rock`n`roll начин, за последното си – шесто парче си поемат дъх и обявяват, че е първото от албума им. Thrash-ираният трак слага някои Hеtfield акценти във вокалите на финалното изпълнение. Което по никакъв начин не влияе на факта, че SHADOWMASS са много свежи на живо!
Сетлист SHADOWMASS:
- Intro
- Final Blow
- Make it B-rain
- Felicity
- Killing
- Exitium
Групите имат такова количество предложения от издания и продукти, че мърч-щандовете в клуба са три! На входа BELPHEGOR ни доказват, че могат да напълнят традиционното място за пазар на един фест само със свои продукти. До вътрешния бар SUFFOCATION и HATE „скромно” делят щанд с неизброими предложения. Зад самия бар SHADOWMASS и CARNOSUS оформят третата група предложения с по няколко модела т-шърти и изданията си. Едва ли можете да измислите артикул, който да го нямаше на някое от тези места!!!

Атмосферата
Като много активна банда, HATE са чести гости по сцените. Многократно са вдъхновявали и нашето перо, макар и съвсем непреднамерено. След като едно поне пет години поляците залагаха на въздействието на музиката си и шоуто им бе решено единствено с обилни червени светлини, най-после виждаме сцена, декорирана специално за сета им и с нормално за концерт осветление. Смяната на дългогодишните им издатели от Napalm Records с колосите Metal Blade е довела минимум до това решение. Тотеми с дребни черни черепи, обрастнали с множество рога от сръндаци са поставени на стойки с вериги в четирите ъгъла на сцената. През твърде дългата интродукция, изградена върху клавири, шумове и окултна ритмика, Adam (v., g.) се интересува дали сме готови!?! Интродукцията продължава със звука на много рогове.
– Are you ready to join us? – Пита отново фронтменът и групата преминава към изпълнение на песните си.

Hate
Дълбокият нисък харш на Adam ни пренася в преизподнята под съпровода на добре композирани хармонии, повторени по четири пъти и преливащи едни в други със съвършени преходи. Всяко изчерпване на тематиките води до очаквано соло и дисциплиниран завършек със съответния призив. Удивително е колко учебникарска е музиката на HATE. Тази предвидимост предпазва по-претенциозните фенове от домашни аудиозанимания с тях, но добре измислените хармонии представляват много леко и приятно преживяване на концерт. Един, бих го нарекъл Easy listening black metal. Квартетът е издал нов албум 2019 г., но имам усещането, че слушаме същите песни, чиито подбор е приключил отдавна и само е усъвършенствано изпълнението им. Може би не случайно списъкът на петте разгърнати (Или пък сляти…) композиции от актуалния им сетлист, представляват някаква екзистенциална тайна!?! Пипнатото black metal зрелище е разредено и като звук и като послание само от репликите: „What`s up, Bulgaria? Are you happy?”, „Bulgaria!?! Ready for more? Are you ready for more?” и „Ready for join us for real?”, които само подчертават липсата на изненада или провокация. Тракът с клавирни добавки и интродукции върви през целия сет. Приветстваме 666 знакът. „You realy f**kin` rule!” Край.

Hate
Известните със световната си армия от мършо-доставчици – BELPHEGOR подреждат сцената си, която този път е доста окултурена откъм миризми. Козите черепи, които носят със себе си са допълнени само от сравнително почистени кости от говежди крайници, композирани естетично на предна линия. Задължителният кървясал обърнат кръст също ни гледа с оглозганата глава на Бафомет… На приглушеното синкаво сияние, дългата интродукция от шумове и хармонии с много ехо дава време на музикантите да се разположат подобаващо. После гръмва базираното на Моцарт интро, което слушаме по участията на бандата от поне две години. Следва рязко брутално влизане и вокали с църковно-обругателни ефекти.

Belphegor
Австрийците от много рано навлязоха във вълната на black metal-а със собствено присъствие и стил! Характерни с екстремното си свирене, брутален звук и чернопоклонни текстове, BELPHEGOR се движат под строгата диктовка на бекграунда си. Всички песни са обрамчени и сляти от аутродукции и интродукции, пресъздаващи душевното състояние, което трябва да постигнем, за да оценим изкуството им: клавирни хармонии, шумове от преизподнята, камбани и църковни хорове. Hel „Helmuth” Lehner (v., g.) е строго мизантропичен не само между песните, но и сред феновете. Хипнотизиращата му каменна физиономия успя да изтърве само едно „Sofia!!!” между песните. През останалото време твори агресивните си вокали с разнообразна техника. В източната империя, обаче, витае само насилие и агресия и групата не постига дълбоките северни внушения на колегите си от скандинавските земи. Феновете на BELPHEGOR се нуждаят точно от това, за да се чувстват ушите им задоволени. Raw black metal! Осемте песни са поредица от битки, на фона на преизподнята, където козият череп (Бафомет) е идол. Високият харш на Serpenth (b., b.v.) понякога прорязва тътена на песните. Режисираното представление завършва с парацърковно аутро и извиква мощни скандирания „Belphegor!”. Стиснал китарата си, Helmuth минава като втренчено привидение между феновете, потъвайки някъде в бездната…

Belphegor
Сетлист BELPHEGOR:
Initiation
Intro II – Mozart based – Sanctus diaboli confidimus
- Swinefever – Regent Of Pigs
- The Devil`s Son
- Totenkult – Exgesis of Deterioration
- Belphegor – Hell`s Ambassador
- Conjuring The Dead / Pactum – B
- Prayer: Virtus Asinaria
- Lucifer Incestus
- Baphomet
Outro – Bondage Goat Zombie

Suffocation
В уречения час, без някакви мелодраматизации, SUFFOCATION излизат на сцена и забиват първото си парче с ярост. Това, което прави впечатление, е балансираният звук и чуваемостта на всеки един от инструментите в детайли! Китарите са по трашърски в средния регистър и отжулват ясни рифове, докато басът отвръща с орнаментирани акценти, често доближаващи го до състояние на соло. Доста усложнените като ритмика песни само демонстрират уникалната сработка на групата, която свири на живо всичко, което излиза от колоните. Движението по сцената е интензивно, но осветлението по-често е в публиката и затруднява колегите фотографи.

Suffocation
– Ние сме Suffocation от Лонг Айлънд, Ню Йорк. – Казва кратко, ясно и скромно Ricky Myers (v.) в кратката пауза. Има фенове, които още въздишат по фронтмена Frank Mullen, но още от далечната 2012 г. Ricky Myers го замества по концерти на SUFFOCATION! Фактът, че най-сетне е официално в бандата е само една формалност. А що се отнася до качествата, мисля че наблюдаваме по-добрия вокалист на death metal ветераните. Дълбоките харшове на Myers не са лишени от точна и чуваема нотировка, която е в перфектна симбиоза с изчистения звук на групата.

Suffocation
Песните често свършват внезапно, като между тях тече монотонен тътен, а фронтменът обикновено благодари с нормалния си глас. Титулярът Terrance Hobbs (g.) също е в ореол от скромност, макар да изтръгва титаничен звук от инструмента си и да се е погрижил да събере такава съвършена машина от музиканти. След шестото парче SUFFOCATION поздравяват всяка една от подгряващите групи, като не само ги споменават поименно, но и изпълняват кратък музикален фрагмент, който олицетворява стила на съответната група! Уважение, каквото само титаните отдават на изкуството на прохождащи банди! Освен че нямаше, като по други концерти, „Много готини бяха, ааам, ония, кво беше…”, зяпането по грифовете също не е в програмата на американците. Перфектното звучене, което не допусна компромис през целия им концерт сякаш излиза с лекота. Но пръстовки и перца са в синхрон с ритъм секция и пеене, каквито рядко може да се видят на живо. Бруталните бързи моменти с неравноделни тактове са запазената им марка. Същевременно песните не доскучават с еднообразие, а носят белега на чуваемата музика. В групата, реформирана от Terrance Hobbs, няма музикант, който да ги дърпа по някакъв начин назад – да има пропуски или компромиси.

Suffocation
SUFFOCATION са убийци на буфосинхрониадата, ширнала се напоследък по сцените на съвремието ни! Това е най-силният death metal акт, който аз съм наблюдавал въобще! И със сигурност са сред най-добрите актуални концертни банди в света за сезона! Те свободно боравят и преразпределят сетлиста си, а в София изпълниха един от най-дългите му варианти. По време на бас солото в парчето „Infecting the Crypts” Ricky Myers си взема довиждане с нас. Ние, разбира се, сме против. Без да се бавят прекомерно, нюйоркчани забиват два бонуса за нас. Кърпите за тези музиканти не са само назвездяващ аксесоар… Взаимните благодарности са искрени.

Феновете
Сетлист SUFFOCATION:
- Thrones of Blood
- Jesus Wept
- Clarity Through Deprivation
- Breeding the Spawn
- Funeral Inception
- Cataclysmic Purification
Musical greetings…
- Leage of Inveracity
- Pierced From Within
- Bind, Torture, Kill
- Catatonia
- Infecting the Crypts
Бис:
- Abomination Reborn
- Entrails of You
Rock Thrashler
04.03.2020, София, Mixtape 5
Снимки: Кирил Груев ©
Вижте фотогалерията от концерта.
Елате в Telegram канала на The Other Side чрез следния линк t.me/theothersidezine и/или се абонирайте за нашия бюлетин!
[…] Веднага започва да кипи трескава работа по подготовка на сцената за следващата група, както и дооформяне на мърч-щандовете. В предварителния анонс за събитието, бе обявено, че количеството на публиката ще е ограничено, защото групите идват с много мърч. БАТЮШКА традиционно вадят в това отношение рекордно количество продукти, но общата картина бе далеч от „рога на изобилието”, който се беше отворил за концерта на SUFFOCATION, BELPHEGOR, HATE, SHADOWMASS и CARNOSUS. […]
ХаресвамХаресвам