Когато живее в Париж Мария Кауфман сънува, че глас й казва да направи по нов начин „Йо игра, оро” – обредна песен от „Ново село, Видинско”, която се изпълнява с игра на Великден или Спасовден. Обажда се на майка си, професор д-р Димитрина Кауфман и решават да опитат. Целта е да се възроди архаиката, магическото и дивото звучене, типични за нашия фолклор. Обсъждат в къщи коя певица е подходяща за такъв род изпълнение. Бащата на Мария – академик Николай Кауфман, казва, че певицата, която е най-подходяща и носи тези качества, е Елена Божкова.
Веднага след създаването му „Орото“ е харесано от режисьорката Златина Русева за нейния филм „Севт безсмъртният. Тайните на един тракийски цар“, а Мария е поканена да направи още музика за филма като композитор и изпълнител. Всичко това дава повод на триото Мария, Елена и Димитрина да решат, че си заслужава да продължат нататък.

Kaufmann Project – Диви гласове. Елена
Така се ражда идеята за „KAUFMANN PROJECT – Диви гласове „: “ KAUFMANN PROJECT“, защото е по идея на Мария Кауфман, а “ Диви гласове “ защото солира Елена Божкова с нейния изключителен глас и защото първоначалната идея е за възраждане на първичната дива магическа сила на българския фолклор.
Елена Божкова е една от последните оригинални певици, отраснала в автентична фолклорна среда, при която връзката със старите поколения изпълнители не е била прекъсвана и е естествен носител на стари вокални и орнаментални техники. Нейният глас притежава невероятно стихийно звучене, тя силно контрастира темброво и регистрово с „Шаманския хор”, който е обединяващо звено между отделните произведения в проекта.
„Шаманския хор” се изпълнява от алтите Силвия Ненкова, Димитрина и Мария Кауфман. Основа на този хор е най-ниският женски глас в България – басбаритонът Марияна Павлова. Поради изключително оригиналния й тембър й е отредена „мъжка” жреческа функция, която подсилва мистиката на произведенията. Шаманският хор изпълнява магически заклинателни формули, върху които се гради основата на повечето от произведенията в проекта за да звучат едновременно архаично и съвременно.
Ето как Мария Кауфман ни въвежда в албума „Диви гласове. Елена “:
„Жената ражда, посреща и изпраща живота. В древността на Балканите жените са изпълнявали магически ритуали като медиатори между този и онзи свят. В българския фолклор са се запазили почти до наши дни в женското пеене и игри елементи от древни магически практики. Именно това е и причината групата ни да реши да посвети всеки свой албум на една от солистките си. Елена е първата и главна солистка на групата. Елена е и едно от най-красивите женски имена и е обвързано с историята на Балканите от хилядолетия.
Искахме да се възстанови, доколкото е възможно, изгубената връзка на музиката с нейния езически ритуален контекст и да се събуди нейната огромна първична сила. За целта се насочихме към архаични мелодико-ритмични модели, с мантрично-заклинателно звучене, често долавяни в характерните български неравноделни размери, които принадлежат към най-древните пластове на българската и балканската народна музика“.
Така в основата на изпълненията на „KAUFMANN PROJECT – Диви гласове“откриваме принципите на старата балканска полифония, полиритмия и полиметрия, съчетани с елементи от африканска полифония и източноправославните песнопения. Това рязко контрастира с познатите ни досега в творбите на редица съвременни изпълнители привнесени хармонични композиторски техники, типични за западноевропейската музика. Димитрина и Мария Кауфман за разлика от тях се стремят да създават музика, която да внушава идеи за древните екстазни практики, но е предназначена за слушане от хората на ХХI век.
Радиопремиерата на албума „Диви гласове. Елена“ ще се състои в навечерието на Деня на народните будители, в събота, 29 октомври, в предаването “Картини от една изложба” на програма “Хоризонт” на БНР, след новините от 21:00 ч.